Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Velké žluté rodeo

V nové knize najdeme sedm příběhů z městečka Springfield, ale jelikož jsme předchozí díly nerecenzovali, uděláme si nejdříve krátkou nostalgickou chvilku. Třeba pro ty, kteří strávili posledních dvacet let mimo naši sluneční soustavu…

Simpsonovi původně vznikli jako krátký skeč pro televizi FOX, jehož koncept autor Matt Groening údajně vymyslel během čekání před kanceláří producenta J. L. Brookse. Členové „typicky (ne)fungující rodinky“ nesou jména Groeningových příbuzných, pouze Bart je vytvořen přesmyčkou slova brat – spratek. Jak všichni pravověrní seriáloví fanoušci vědí, žlutě-žlutá rodinka získala svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy, překonala rekord v počtu vytvořených seriálových epizod, český dabing pod vedením Zdeňka Štěpána získal cenu Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování a aby toho snad nebylo málo, časopis Time zařadil Barta mezi 50 nejvlivnějších osobností zábavního průmyslu. V současnosti nás v českém znění čeká 23. série – no a to by snad mohlo do začátku stačit, nemyslíte? Co?

Velké rodeo, zdroj: crew.cz

Ok, tak ještě trošku historie. Psal se prosinec 2007 a na pultech se začaly objevovat první české komiksy se Simpsonovými pod hlavičkou nakladatelství CREW. Jednalo se o sbírku prvních čtyř amerických komiksových sešitů z roku 1993 a 1994. Dostala název Simpsonovi – Komiksové extrabuřty. O rok později vznikl Čarodějnický speciál: Nervy v kýblu bublin se starobylými kletbami, obludnými mutacemi a specialitkami ze života mimozemšťanů Kanga a Kodose. Následoval Komiksový nářez (červen 2009), Simpsoráma! (listopad 2009, její dotisk pak vyšel vloni), srpen 2010 osvěžil Zuby jektající děsiál a o pár měsíců později se Patty a Selma staly letuškami ve sbírce Simpsonovi vrací úder. V dalším roce se objevila Promenáda, nový výtisk Komiksových extrabuřtů i Nervů v kýblu bublin a kromě toho i nový Čarodějnický speciál: Srandy plný strašfest, kde se Liza vydala do země Oz. Závěrem ještě naše Velké rodeo a před pár dny se přidal i dotisk Komiksového nářezu.

Tak a teď už vážně zpátky k našemu aktuálnímu kousku. Název i titulní vyobrazení rodinky cválající na statném oři může vzbudit mylnou představu, že se tentokrát podíváme do doby slavných westernů, jenže právě ty ve Velkém rodeu nenajdeme. Určitě ale nemusím dodávat, že to i tak bude slušná jízda. Šáša Krusty totiž hledá daňový ráj, takže zakládá Šašastán – král je mrtev, ať žije král! A hádejte, kdo se stane jeho poradcem, no jasně, jeden z padesáti nejvlivnějš… prostě Bart.

„Produktivita práce roste, zisky strmě stoupají a co je nejdůležitější, otrocká oddanost a podlézavá úcta trhají všechny rekordy!“

Další příběhy samozřejmě nejsou o nic méně zajímavé. Připraven je „milovaný“ soused Flanders, který vyrazí dech všem, kteří dosud podceňovali jeho detektivní čich. Svou roztomilou etýdu si na výročním pikniku střihne věčně cumlající Maggie a co by to bylo za díl, kdyby si Homer nezadělal na pořádný malér – tentokrát třeba jako wrestlingový zápasník. Prostě fenomenální rodinka. A to jsem ani nezmiňovala bonusový Lízin vysněný dům – pochopitelně s pokojíčkem pro Malibu Stacy. No není toho málo, ale to už se přesvědčte sami.

Celkem na vás čeká 120 stran smíchu, černého humoru i potutelných úsměvů a to už od úvodního věnování knihy. Filmoví znalci si mohou navíc vychutnat povedené tradiční narážky, tentokrát třeba na první Spielbergův Jurský park. Je to zkrátka fajn počtení, ale stejně se nelze ubránit pocitu, že je v tomto případě kouzlo specifického mluveného projevu jednoduše nenahraditelné. Kdo si hlasy dokáže vybavit, bude ve výhodě, ale ostatní nejspíš ostrouhají a nepobaví se tak jako u televize. Naštěstí tu alespoň máme onu typickou kresbu, která sice ve svém statickém zobrazení není až tak vypovídající, ale pořád má šmrnc a jedinečnost. Jestli jste se doposud komiksovému zpracování Simpsonových vyhýbali, možná je pravý čas to napravit. Minimálně za zkoušku to rozhodně stojí.

Ačkoli se jednalo o moje první setkání se Springfieldem v komiksových okýnkách, byla jsem nadšená. Při čtení výborně zpracovaných bublin s překladem Petra Putny mi doslova zněly v hlavě hlasy jednotlivých postaviček, jasné barvy na kvalitním papíře a vůně nových stránek – myslím, že zatvrzelým knihomolům nemusím víc povídat.

Název: Simpsonovi – Velké rodeo
Autor: Matt Groening
Kresba: Bill Morrison
Počet stran: 184
Cena: 299 Kč
Vydal: Crew, 2012

Na recenzi spolupracoval Daniel Šácha.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts