Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Máj se inspiroval Francií

 

Celým koncertem hudebně provázela Pražská komorní filharmonie (založena roku 1994). Spolu se svým šéfdirigentem Jakubem Hrůšou předvedla tři díla. Dvě napsaná přímo francouzskými autory a jedno, které se svou melodií k Francii vázalo. Jakub Hrůša je uznávaným dirigentem, který sklízí úspěchy už od dob svých studií. Věnoval se dokonce nastudování několika oper a představil se i v zahraničí.

Karel Košárek, zdroj: janackuvmaj.cz

První uvedenou skladbou byla suita k baletu Pulcinella. Autorem je Igor F. Stravinskij, který se jako skladatel na hudbu k baletům specializoval. Balet byl napsán v roce 1920 a celým jeho dějem se line romantická zápletka, která vyústí ve šťastný konec. Suita byla napsána až v roce 1947. Obsahuje osm částí, zahrnujících hlavní melodická témata baletu. Můžeme zaslechnout i tarantellu, sice to není charakteristicky francouzská melodie, ale volnější pasáže suity, při troše fantazie, přinášejí zdání romantiky Paříže.

Druhá skladba si vyžádala koncertní křídlo, jako sólový nástroj. Zahrál na něj světoznámý klavírista Karel Košárek, který nejen vystupoval na mnoha místech světa, ale pravidelně spolupracuje i s přední českou operní pěvkyní Magdalenou Koženou. Košárek předvedl Koncert pro klavír a orchestr skladatele Jeana Françaixe z roku 1932. Koncert se až na pár pasáží nesl ve velmi svižném tempu. Zapotil se tedy nejen klavírista a celá filharmonie, ale také dirigent, který nešetřil výraznými gesty.

Úvodní příspěvek k festivalu Janáčkův máj.

Po přestávce přišlo mírné uklidnění v podobě Symfonie č. 1 C dur Georges Bizeta z roku 1855. Bizet tuto symfonii napsal v době svých studií. Symfonie se skládá ze čtyř částí se stále se opakujícími motivy prokládanými něčím melodicky novým. Začíná velmi pozvolna v až ukolébávajícím rytmu a postupně s každou částí zrychluje. Korunována je opět svižným tempem. O symfonii jsem se navíc dočetla, že nese mnoho společných prvků se Symfonií D dur Charlese Gounoda, Bizetova učitele.

Hudební vystoupení jen potvrdilo, že Janáčkův máj je oslavou hudby. Nejen po stránce výběru autorů a skladeb, ale i po stránce výběru interpretů. Organizátoři opět sáhli do řad předních českých umělců a opět se nepřehmátli.