Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Ultimátní pavoučí restart

Zkusíme to ještě jednou a pěkně od začátku. Tak zhruba takhle mohla vypadat jedna z myšlenek šéfů Marvelu, když se rozhodovali o přepracování populárních komiksových světů pro nové čtenáře. Nebo to mohlo vypadat třeba… potřebujeme víc peněz, vymyslete nový koncept! …ale buďme chvíli optimisty. Ono naskočit do rozjetých sérií, a zvláště v tomto případě, vážně není nic jednoduchého. No a právě z toho důvodu jsou tady Ultimate. Pod novou řadou vychází nejen pavoučí muž, ale také Fantastická čtyřka, Hulk, nebo třeba X-meni. Všechno pěkně od prvních krůčků, byť s lehce pozměněným dějem, ale trocha novoty ještě nikoho nezabila.

Ultimate Spider-Man, zdroj: crew.cz

U nás se prozatím můžeme začíst do už zmíněného Spideyho a nových Fantastic Four, kteří se ale už před pár měsíci představili v samostatném svazku s podtitulem Zrod, takže pro ucelený pohled je vhodné sehnat si i tento kousek. Každopádně zpět k Petrovi, protože jemu je nový počin věnován především.

Magazín Ultimate Spider-Man a spol. začíná známými scénami šikanovaného chlapce, z jehož zesměšňování si spolužáci udělali veselou bodovací hru. Po exkurzi Osbornových závodů a setkání s jedním z testovaných laboratorních pavouků se ale začíná všechno postupně měnit, i když to zvlášť ze začátku není změna dvakrát příjemná. Pro sirotka Petra Parkera nastává nové období a nový život, který eskaluje v rámci několika posledních stran. Přílišnou akci ale přece jen ještě nečekejte. Tohle je především úvod a tradiční seznámení s postavami, o které se postarala zkušená dvojice Brian Michael Bendis a Mark Bagley.

Prvními spolubojovníky v novém periodiku se Spider-manovi stali zmutovaní Fantastic Four, kteří už sice trochu pokročili a nezačínají v magazínu na stejném místě jako pavoučí muž, ale přece jen jsou stále ve stádiu objevování svých možností. Příběh je navíc protkán lehkou historickou linkou v podobě hlavního záporáka Victora Van Damma, potomka slavného valašského knížete Vlada Draculy, takže je možné se i něco málo přiučit. O scénář se v tomto případě zasloužil Warren Ellis, zatímco kresbu dělá Stuart Immonen a nic proti první dvojce, ale FF mě tentokrát svým výtvarným zpracováním oslovili více. Každopádně proti gustu… Na druhou stranu, hlavní trhák magazínu se teprve rozjíždí a svým kvalitám jistě brzy dostojí. Přece jen Spider-man není žádné ořezávátko, které by nemělo co nabídnout, zvlášť v tomto přepracovaném univerzu.

Některé úpravy jsem už částečně nakousl a nerad bych někoho připravoval o překvapení, takže nebudu novinky dále rozvádět. Určitě se ale je na co těšit. Nový magazín je svěží a krásně barevný, příjemně aktuální, takže staronovým hrdinům vytváří u mladého publika rozhodně dobrou pověst. Je to prostě moderní verze se vším, co k ní patří a díky silnému zástupu kvalitních a léty prověřených výtvarníků a scénáristů, se mohou čtenáři těšit na povedené kousky, které se budou pěkně vyjímat ve sbírce. V době psaní této recenze se už navíc objevila na trhu i dvojka, takže pokud vás začátek zaujal, můžete směle pokračovat dál.

A to jsem vůbec nezmínil návrat legendární listárny doktora Arachna! Jen pamatujte na to, že s vyslovením vlastních dotazů přichází i velká zodpovědnost. Nebo to bylo jinak?

Název: Ultimate Spider-man a spol. 1
Scénář: Brian Michael Bendis, Warren Ellis
Kresba: Mark Bagley, Stuart Immonen
Počet stran: 96
Cena: 199 Kč
Vydal: Crew, 2012

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Student Ekonomické Žurnalistiky na VŠB, věčný snílek, vášnivý čtenář, příležitostný filozof, milovník mangy, anime a fantasy. Byť je toho hodně a mnohem víc, všechny tyto položky spojují sny, fantazie a představivost, jelikož právě tyto pojmy patří mezi nejdůležitější aspekty lidské podstaty.

More Posts