bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Janáčkův máj je u konce

 

Program obsahoval tři skladby. Jako první zazněla Vltava, symfonická báseň z cyklu Má vlast skladatele Bedřicha Smetany. Tato hrdá báseň oslavující český národ a krásy české krajiny zazněla, stejně jako ostatní skladby, v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Zdeňka Mácala. Symfonický orchestr je předním orchestrem České republiky a také jedním z nejstarších těles u nás. Jeho historie sahá až k počátkům Radiojournalu. Zdeněk Mácal je původem český dirigent, dnes je velmi slavným ve světě i u nás. Závěrečný koncert byl pro něj již druhým koncertem v průběhu festivalu.

Druhou skladbou večera byl Koncert pro housle a orchestr D dur op. 35, autorem je Petr Iljič Čajkovskij. V roli sólových houslí se představila německá houslistka Sophia Jaffé. Ve svých třiceti dvou letech je velmi uznávanou houslistkou světového měřítka a nositelkou velkého množství ocenění za své výkony. Je vidět, že skladbu, kterou interpretuje, zároveň žije. Je fascinující sledovat, jak se pohybuje v rytmu skladby. I ostravské publikum ocenilo její provedení, tleskalo jí ve stoje.

Po přestávce zazněla poslední skladba večera. Jejím autorem je Modest Petrovič Musorgskij a pojmenoval ji Obrázky z výstavy. Musorgskij tuto skladbu napsal původně pro dva sólové klavíry, do předvedené orchestrální formy se dostala díky přepracování Maurice Ravela. Skladba velmi barvitě zachycuje procházku mezi obrazy na výstavě. Skoro každá část má vlastní melodický motiv. Celek proto vyznívá barvitě, nápaditě a živě.

Závěrečný koncert velmi důstojně zakončil skoro měsíc trvající festival, v jehož průběhu zaznělo osmnáct koncertů. A nám, posluchačům a fanouškům, nezbývá, než se těšit na příští, již 38. ročník. A věřit, že bude alespoň stejně povedený a kvalitně obsazený, jako ten letošní.