Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Město sta věží opět pod vodou

 

Ve středu 25. Července byla na Malé Straně v Czech Photo Gallery zahájena výstava Praha pod vodou, která obsahuje kolem devadesáti jedinečných děl více než tří desítek předních českých fotografů. „Jde o neopakovatelné, nezvyklé, často až surrealistické záběry, které diváky provedou hlavním městem. (…)Příběh, který fotografie vyprávějí, je plný napětí, citů, ale i lidské touhy ochránit nejen životy a majetky své a ostatních, ale i starobylé pražské památky,“ dodává za pořadatele Daniela Mrázková.

Východiskem výstavy, která (s výjimkou 2. září) potrvá až do 7. října, se stala expozice uspořádaná stejnou společností již v zápětí po povodni, tedy na podzim roku 2002. „U veřejnosti, domácí i zahraniční, měla obrovský úspěch a po pražské premiéře dokonce putovala do New Yorku do sídla OSN, aby prostřednictvím svědectví českých fotografů seznámila s českou živelní katastrofou mezinárodní politiky. Jaksi samozřejmě se tehdy počítalo s tím, že z této historicky nesmírně cenné kolekce vznikne fotografická kniha, která by „očité svědectví“ fotografů nejen šířila, ale uchovala jej i pro budoucí generace,“ uvádí oficiální text ČTK.

Zároveň s vernisáží tak proběhne i křest stejnojmenné knihy (kterou vlastním nákladem vydalo právě Czech Photo Gallery), kde nalezneme vystavené i neexponované fotografie, zachycující nešťastné a dojemné okamžiky během povodně v roce 2002. Dostatek prostoru je zde věnován jednotlivým částem města, stejně jako speciálním místům a událostem, z nichž zmíníme například fotografie zachycující záchranářské práce v ZOO. Tato historicky ojedinělá publikace o Praze bohužel není volně dostupná v knihkupectvích a zájemci si ji mohou zakoupit pouze v rámci výstav Praha pod vodou a Czech Press Photo 2012.

Podrobnější informace naleznete na oficiálních stránkách výstavy. Galerie má otevřeno každé odpoledne mezi 12 – 19 hodinou, vždy od úterý do neděle.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts