bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Sex Pistols hodlají oslavit 35. výročí svého vzniku a vzniku punku

 Foto: A&M Press Conference, March 1977, zdroj: sexpistolsofficial.com

To, že 70. léta nebyla ve Velké Británii ničím lehkým, není asi žádná novinka. Své by o tom mohli vypovídat lidé, kteří se k punku v těch letech přidali. Jedním z nich byl i John Lydon, známý jako Johnny Rotten, a kapela Sex Pistols, která se stala takřka kazatelem tohoto lifestylu. Kdo by neznal songy jako „Anarchy in the Uk“ či „Good Save the Queen“ v podání těchto rebelů. Jména Johnny Rotten či Sid Vicious byla skandována a jejich podobizny zdobí trička punkové mládeže dodnes.

Ovšem od té doby uběhlo už 35 let a situace se poněkud změnila.

„Když vidíš ty lidi, tak nikdo se takhle v 79. neoblékal. To přišlo až později. Je to komercializace. Idea punku byla rozbít všechny sociální bariéry. Měli jsme tehdy všemožné oblečení, všemožná náboženství, všemožné barvy a nebylo nic, co by nás jakýmkoliv způsobem limitovalo,“

řekl John Lydon LaCultuře minulý rok na Colours of Ostrava.

Sex Pistols 1977, zdroj: sexpistolsofficial.com

Nicméně i když se  „dnes“ a „tehdy“ srovnávat nedá, už jen kvůli toho, že byly jiné poměry a jiná situace, tak tento styl stále přetrvává a placky s popisem „Punk’s not dead“ zdobí nejeden křivák. Kdo by si pomyslel, když Johnny Rotten řval kdysi do mikrofonu „No Future!“, že budoucnost, alespoň ta punková, bude žít ještě dlouho.

Letos je to 35 let od vzniku punku a toto výročí hodlají uctít i Sex Pistols. A můžeme si být jistí, že oslava nebude jen tak ledajaká. Sex Pistols se totiž chystají v područí Universal Music UK vydat deluxe boxset jejich alba Never Mind the Bollocks. Ovšem nebude se jednat jen o hudbu, i když ta je u této kapely stěžejní, ale fanoušci uvidí mimo jiné i různé rozhovory, jenž za ty roky byly s kapelou udělány a taktéž speciální fotografie, které předtím ještě nikdo nepublikoval. Nebude chybět ani B-sides CD, kde můžeme najít různá dema, či nahrávky považované za údajně ztracené. Příznivce čekají i kopie ručně psaných textů, zvláště pak „God Save the Queen“. Přiloženo bude taktéž 100 stránek z deníku této kapely napsaného na turné v roce 1977. A boxset neochudí ani živé DVD taktéž z roku 1977.

Půjde tak o opravdu speciální nadílku, která oslaví výročí nejen této kapely, ale i celého punku, zvláště jeho začátků a nejbouřlivějších let. Sex Pistols zkrátka ví, jak i po těch letech zaujmout. Boxset vyjde 24. září tohoto roku, takže zatím nezbývá než čekat, protože to bude určitě stát zato.

Eva Peterková

Eva Peterková

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook