Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Manga postavy Christophera Harta

Titulů, které se zaměřují na výuku kreslení je na našem trhu poměrně dostatek a stejně tak přímo těch, které se zaměřují na segment mangy, respektive anime. Nováčkem u nás není ani autor Christopher Hart, známý to kreslíř, který se už dříve představil v podobně laděných knihách (Naučte se kreslit Manga Shoujo, Naučte se kreslit lidské tělo atd.).

Naučte se kreslit - Manga postavy, Zonner Press

Publikace Naučte se kreslit manga postavy je možná trochu netradičně vytvořena ve formátu skicáku – bloku – s kruhovou vazbou, kde se mezi sebou střídají proslovy a výtvory autora společně s volnými nebo částečně předkreslenými listy, které čekají na své dotvoření. Osobně jsem zastáncem spíše klasického podání, kdy se nekreslí přímo do knihy, ale pokud máte rádi vše pěkně uceleně a pohromadě, bude pro vás tato forma určitě výhodná.

Textu zde nenajdete hodně, poznámky jsou spíše stručné a přímo k věci. Jestli hledáte titul, který vás na první stránce pevně chytne za ruku a pustí až při závěrečném doslovu, možná budete v tomto případě místy tápat. Na druhou stranu, předvedené kresby, kterých se budete v rámci „kurzu“ snažit svým jistě zlepšujícím se uměním docílit, patří spíše k těm jednodušším a při troše cviku a zručnosti byste neměli mít s jejich dosažením větší problém.

Je důležité zmínit, že dobrá kresba vyžaduje i dobré kreslící náčiní. Jen s knihou samotnou si rozhodně nevystačíte.

Kresby, autor: Daniel Šácha

První zhruba polovina je věnována hlavě a některým jejím největším záludnostem, jako je například kresba očí nebo vlasů, které jsou pro tento žánr typické a které jsou důležitým symbolem každé postavy. Příklady jsou stejně jako v ostatních částech knihy uvedeny na obou pohlavích. U očí pak najdete i různé typy výrazů, od těch ospalých po rozčílené nebo plačtivé. Druhá polovina se pak zaměřuje na celé tělo a některé populární kostýmy a postoje od ležérního elegána po stydlivou školačku, nebo hrdinku ve stylu Sailor Moon.

Tento titul si rozhodně nehraje na komplexní výukový program pro náročné. Má svou roli a tu plní dle očekávání. Manga postavy Christophera Harta představují rychlokurz určený mladším a dychtivějším čtenářům, kteří by rádi v krátkém čase dosáhli nějakých výsledků, které jim umožní tvořit fanartové kompilace oblíbených sérií. Nic proti ničemu. A za klasickou cenu jednoho svazku mangy příjemná a snadná cesta, jak se naučit základy japonského stylu kresby. Ostatně podívejte se na naše výtvory…

Název: Naučte se kreslit – Manga postavy
Autor: Christopher Hart
Počet stran: 130
Cena: 199 Kč
Vydal: Zoner Press, 2012

Jestli to s kreslením myslíte opravdu vážně, možná by vás mohla zaujmout MANGAKA soutěž, kterou připravil právě vydavatel recenzovaného titulu Zoner Press. Neváhejte a kreslete, uzávěrka je 31. 10. 2012!

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Student Ekonomické Žurnalistiky na VŠB, věčný snílek, vášnivý čtenář, příležitostný filozof, milovník mangy, anime a fantasy. Byť je toho hodně a mnohem víc, všechny tyto položky spojují sny, fantazie a představivost, jelikož právě tyto pojmy patří mezi nejdůležitější aspekty lidské podstaty.

More Posts