Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

59. koncertní sezóna JFO začala

 

Že to opravdu stálo za to! Po prázdninové odmlce koncertů se bez úhony vrátili všichni hráči na pódium sálu KD města Ostravy a 6. a 7. 9. zahájili slavnostně koncertní sezónu.

S  nebývalou radostí jsem vcházela do KD, vyšla po červeném koberci schody vedoucí do sálu v patře a usedla do červeného křesla. Bylo vidět na všech, že se těší a jsou plni očekávání. Po ztlumení světel v sále jsem opět viděla ty krásné a měkké odlesky drahých nástrojů, což navozovalo ještě slavnostnější dojem. Poslouchat hudbu naživo je opravdu něco jiného, než jen slyšet něco, co se matně line ze sluchátek…

A že koncert byl opravdu slavnostní: Profesor Jan Hališka, jmenovaný na dosavadního ředitele, předal ředitelské křeslo mladému Janovi Žemlovi, který chce zvýšit uměleckou úroveň a věří, že na to Janáčkova filharmonie Ostrava má. Nový ředitel také projevil svou hrdost nad tím, že právě tento post může zastávat. Panové popřáli publiku krásnou koncertní sezónu a poté již následoval program.

Jako první byla zahrána Symfonie č. 1 c moll op. 68 od Johannese Brahmse. Honosná a slavnostní skladba se na zahájení výtečně hodila. Důkazem byl potlesk posluchačů, jenž byl umocněn na „xtou“ po druhé skladbě. Následně se totiž zhostil pódia houslový mistr Václav Hudeček, který s JFO předvedl, jak dokonale má vypadat Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53 z pera Antonína Dvořáka.

Jakmile světoznámý houslista rozezněl svůj nástroj, všichni poslouchali se zatajeným dechem s jakou lehkostí pan Hudeček držel housle, s jakou prostotou mu běhaly prsty po hmatníku a jak snadno smyčcem přiměl struny vydávat líbezný zvuk. Za velkolepý výkon si vysloužil potlesk vestoje.

Poté následoval přídavek se slovy: „Má žena říká, že jsem exhibicionista. Ale abych hrál po Dvořákově koncertu ještě Dvořákův Mazurek, tak takový exhibicionista zase nejsem…“

K tomuto jej totiž „přinutil“ dirigent večera Petr Vronský, který se s Václavem Hudečkem dobře zná. Samozřejmě potlesk byl nevyhnutelný. Na tvářích posluchačů tancovaly spokojenost a nadšení. Koncert se podařil.

Doufám, že taková krása a vydařenost se potáhne celou koncertní sezónou a do nekonečna…

Na závěr bych chtěla všechny, opravdu všechny – studenty, pracující i seniory, pozvat na další koncert, který se uskuteční 4. a 5. října 2012 (Oba tyto dny jsou totožné koncerty, takže se nemusíte bát, že Vám něco unikne).

 

Na programu jsou:

Georges Bizet: Arlézanka, výběr ze suit č. 1 a 2

Petr I. Čajkovskij: Rokokové variace op. 33 (Sólo na violoncello – Petr Nouzovský)

Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll op. 95 (Z Nového světa)

Taktovky se chopí Fan Tao, který přijede z Pekingu.

Koncerty začínají vždy v 19:00, ale přijďte na místo již o 10 minut dříve. A malé upozornění: pokud jste student či senior, můžete využít padesátiprocentní slevy na vstupenku.

Přeji příjemnou koncertní sezónu a nerušený poslech.