Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Roald Dahl: autor rozumějící dětem

 

Roald Dahl pocházel z norské rodiny úspěšného lodního makléře. Na přání otce Dahl a jeho 4 sourozenci vystudovali anglické školy. Po ukončení školy však toužil po dobrodružství, a proto nastoupil do firmy Shell, která mu umožnila pobyt v Africe. Po vypuknutí 2. světové války se přihlásil k Royal Air Force, avšak při letecké nehodě utrpěl poranění hlavy, která ukončila jeho kariéru letce. Poté se v roce 1942 přestěhoval do Washingtonu, kde na žádost začíná vydávat krátké povídky.

Dahl je obdařen svým specifickým vyjadřováním, které sahá až k hranicím černého humoru. Jeho výborný talent pro vyprávění a představivost vytváří jeho dílo specifické a jedinečné, čímž zaujímá čtenáře po celém světě. Jeho tvorba byla mnohokrát zfilmována a do největšího povědomí se nám mohlo dostat nejslavnější a nejúspěšnější dílo Karlík a továrna na čokoládu.

jakub-a-obri-broskevAvšak psát pro děti se rozhodl až po 15 letech své tvorby pro dospělé, kdy své dceři utvořil pohádku na dobrou noc Jakub a obří broskev. Největším úspěchem na poli dětského autora mu ale přinesla až další, již zmiňovaná, kniha Karlík a továrna na čokoládu.

Do svých příběhů pro děti zapojuje zkušenosti ze svého dětství, především ze školního prostředí plného bití ze stran učitelů, šikany a osamělosti. Hlavní hrdinové pocházejí z okraje společnosti. Jsou to většinou sirotci, děti z chudé nebo ze špatné rodiny. Svým malým čtenářům dává v příbězích prožít dobrodružství plné fantazie, v němž mohou zvítězit nad zlobou a nenávistí dospělých.

Dahl své psaní pro děti bral jako poselství, které nemělo dítě odradit od četby, ale naopak ho ke knize přilákat. Jak sám řekl: „Mám vášeň učit děti, aby se staly čtenáři. Aby byly s knihou rády, nikoli stresovány. Knihy by neměly odrazovat, měly by být vtipné, vzrušující a nádherné.“ Pro jednoduchost četby a vtáhnutí dětského čtenáře do samotného děje, je příběh protkán ilustrací Quentina Blake, která se ponechává i v českém překladu.

Z jeho bohaté tvorby lze nabídnout a přiblížit jeho dvě díla:

Karlík a továrna na čokoládu

Tato kniha vyniká jak výborným vyprávěním, vtipem a fantasií, tak především ponaučením pro všechny děti, že ty zlobivé a nevychované nečeká žádná odměna. Pro Dahla je velmi typické, že hlavní hrdina žije se svou chudou rodinou v malém dřevěném domečku na okraji jednoho města. Pro svou bídu mohli rodiče darovat Karlíkovi čokoládu jen jednou ročně, a to na jeho narozeniny. Pan Willy Wonka, majitel největší čokoládovny na světě, pozve pět nálezců zlatých kupónů do své továrny. Mezi nálezce patří i Karlík, který objeví zlatý kupón náhodně. Začíná tak dobrodružství v čokoládové továrně, na které nezapomene ani Karlík a ani ostatní děti.

Matylda

V tomto příběhu Dahl vypráví o geniální holčičce, která musí bojovat jak proti zlým a hloupým rodičům, tak i proti tyranizující ředitelce Kruťákové. Příběh vypráví i o kamarádství Matyldy a její učitelky slečny Dobrotové, která, na rozdíl od slečny ředitelky Kruťákové, miluje děti. Dahl si v této rovině vyrovnává s tím, jak jsou někdy rodiče zbytečně přísní a jak i svou hloupostí dokážou svým dětem přinášet nepříjemnosti.

 

Pokud vás Dahl zaujal. Více informací o něm a o jeho knihách naleznete na oficiálních stránkách www.roalddahl.com nebo v autobiograficky laděné knize Kluk: Příběhy z dětství.