Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Valašské Meziříčí se rozezní v rytmu Afriky

 

Ve Valašském Meziříčí bude mít akce exotický nádech. Kromě problematiky globální chudoby totiž tento rok nabízí poznání africké kultury. „Letos nám jde mimo jiné také o to, abychom africký kontinent, o němž se nejčastěji mluví v souvislosti s extrémní chudobou, válkou a nemocemi, představili jako zemi oplývající obrovským kulturním bohatstvím a talentovanými lidmi,“ uvedla organizátorka akce Petra Płachtański.

Od pátku můžete zhlédnout dokumentární film o Zambii nebo navštívit besedu o africkém tanci a západní Africe. Čekají vás také vystoupení hudebních skupin a hráčů na djembe. Na tyto západoafrické bubny si mohou zájemci zahrát v pátek od 16.30 hodin.

Jelikož je právě tanec nedílnou součástí afrického života, budete mít možnost se jeho část naučit. V pátek od 15.30 hodin budou lektoři z Brna vyučovat hru na vlastní tělo Body percussion. Jedná se o jedno z nejstarších hudebních umění na světě. „Rozvíjí smysl pro rytmus, postřeh, koordinaci, zlepšuje motorické schopnosti a současně působí pozitivně na paměť a koncentraci,“ vysvětluje lektorka Alena Chládková. „V kurzu budeme společně vytvářet energickou hudbu,“ zve Chládková.

Od 19 hodin se můžete těšit na Afrokaribskou noc s dvojicí rapperů z Konga. Víkend bude ve znamení tanečních lekcí s živými hudebníky. „Není třeba žádných předchozích tanečních zkušeností,“ popisuje lektorka Chládková. „Jde především o osobní zážitek z pohybu a rytmu, nikoli o estetický dojem,“ dodává.

Po celou dobu budou v nabídce africké a karibské produkty, jako káva, třinový cukr, kakao i čokoláda Calinda z Haiti. „Ochutnat můžete třeba Falafel, to jsou speciální africké kuličky z cizrny zabalené do arabského nebo pita chleba,“ láká organizátorka Petra Płachtański.

Pro děti jsou přichystány outdoorové hry, výtvarné dílny a malování na obličej. Navštivit můžete doprovodnou výstavu fotografií Dominikánská republika ráj na zemi.

Valašské Meziříčí, 7. 9. 2012 – 9. 9. 2012

Více na: www.ambosmundos.cz, www.denbaya.cz