bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Za krásami Českého ráje

 

Valdštejn (Waldenstein = lesní kámen) je jeden z nejstarších hradů v oblasti Českého ráje. Jeho spletitá historie počínaje jeho založením ve 13. století, pokračujíce revoluční návštěvou Jana Žižky (který jeho vedení předal svému příteli) a konče vznikem poutního místa díky rodu Valdštejnů, Aehrenthalů a Václavu Holanu Rohanskému, má návštěvníkům jistě co nabídnout. Poprvé po třech letech se navíc znovu otevírá cesta do Romantického paláce a zajímavostí jsou také modely památek Českého ráje, které najdete v Biliárním sále. A čím, že si můžete prohlídku hradních zdí uprostřed romantických skal ještě více zpříjemnit?

Rodiny s dětmi patrně nejvíce potěší výstava Za pověstmi Českého ráje, která bude na hradě probíhat po dobu prvních dvou měsíců školního roku, tedy do konce října. Všechny místní pohádkové a nadpřirozené postavičky ožijí pomocí zobrazení v loutkách a obrazech a k vidění tak bude známý čert od Zebína, vodník Čiperka, bílá paní z Kumburku, nebo půvabná víla Jizerýna. Pro děti je také připravena Pohádková neděle 16. září plná pohádkových soutěží, nejrůznějších řemesel a nápadů z výtvarné dílny, které si děti mohou vyzkoušet, a chybět nebude ani loutkové divadlo. Nejen pro rodinné výlety by se mohla stát lákadlem Noční prohlídka hradu, která je naplánována na pátek 28. září od 19 hodin a průvodkyní nebude nikdo jiný než samotná Bílá paní (či jiný průvodce v dobovém kostýmu).

Co se týče hudebního programu, čekají valdštejnské nádvoří hned dvě vystoupení. První z nich proběhne v sobotu 22. září, kdy vystoupí Zámecké saxofonové kvarteto. V sobotu 29. září vystoupí se svou kouzelnou zvonkohrou host z Holandska, Boudewijn Zwart.

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts