Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Muži odcházejí, ženy přežijí: Jedinečný pohled do ženského světa

Foto zdroj: studiodva.cz

Hra pojednává o třech ženách, Minervě, Mische a Claire, které spojuje přátelství. Minerva (Anna Šišková/ Zuzana Mauréry) se živí jako podnikatelka, ale je bez manžela, jelikož ji před pár lety opustil. Nicméně odloučení zvládá velmi dobře. Vysokoškolskou profesorku Mischu (Jana Krausová) také opustil manžel a myslí si, že rozchod zvládá dobře. Poslední ženská postava je politoložka Claire (Jitka Schneiderová/Gabriela Míčová), která nezvládá svůj milostný život, jelikož ji milenec opustil kvůli její kariéře. Všechny se snaží najít autentický smysl svého života a bytí. Jsou velmi silné a osobité, i když zažily rozchody a ztráty, které je v životě potkaly. Přes všechno chtějí žít dál a možná proto všechno přežijí.

Hlavní hrdinky jsou velmi inteligentní, šarmantní a mají styl a zkušenosti, pokoušejí se mít taktéž pravdu. Zároveň jsou něžné, vtipné, upřímné, ironické až kruté. Setkávají se při luxusní večeři, kde dokáží se stejnou chutí spolu debatovat o jídle a víně, stejně tak jako hovoří o intelektuálních věcech či intimních zážitcích. Obsluhuje je číšník (Vojtěch Kotek), mladý muž, který rovněž střídavě vystupuje jako partner každé z dam. Ztvárňuje tak postavy Lea, Montcrieffa, Vincenta i číšníka.

Zdroj: studiodva.cz

Námět této hry napsal jeden z nejvýznamnějších anglických dramatiků Arnold Wesker. V roce 2006 získal za svou celoživotní tvorbu titul Sir. Wesker a napsal přes 40 her, které byly překládány do mnoha jazyků a stále jsou populární po celém světě. Hra „Muži odcházejí, ženy přežijí“ (Men die, Women survive) se původně měla jmenovat „Tři ženy si povídají“ (Three women talking). Wesker ji sepsal v roce 1990 a řadí se k tzv. Love plays, kde hlavním prvkem jsou vztahy mezi pohlavími. V této hře taktéž dominuje téma přátelských vztahů, zároveň je to vynikající psychologicko-konverzační, sofistikovaná komedie.

Hra Muži odcházejí, ženy přežijí je poprvé uvedena v českém překladu a my ji můžeme vidět na ostravském jevišti dne 25. října 2012 v Kulturním domě města Ostravy. Nenechte si ji ujít.