Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

TOMÁŠ KLUS – Ani si nesedejte

Foto zdroj: oficiální stránky zpěváka

Tomáš se narodil 15. května 1986 v Třinci. Vyrůstal díky svým rodičům na hudbě. Navštěvoval s nimi festivaly a od dětství poslouchal Nohavicu, Kryla a Plíhala. V roce 1995 ho zaujalo vystoupení Jarka Nohavici a od té doby začal hrávat na kytaru a skládat písničky. První velký koncert byl stejného roku a jeho publikum tvořilo plyšové obecenstvo.

Než došlo k jeho hudebnímu růstu, zažil sportovní úspěchy (i hokejový neúspěch). Začalo to plaváním, později k tomu přibyla atletika. Byl mu nabídnut moderní pětiboj. I když nevěděl, co přesně se pod tím skrývá, šel do toho. Tomáš v pětiboji slavil úspěchy a poznal díky sportu mnoho nového. Pětiboj ho zocelil a získal díky němu mnoho zkušeností. Sport ho přiměl opustit rodné město a přesídlit se do Prahy. I přes kariéru sportovce stále skládal písničky a tím ze sebe dostával chmury a stesk.

Tomáš začal vystupovat i veřejně v jednom baru, kde si vymýšlel své texty a lidem se to líbilo. Výrazněji na sebe upozornil v roce 2007 na CzechTalentu Zlín. Porotu svým výstupem zaujal a nejen ji, úspěch sklidil také u publika. Nabídka na natočení desky se objevila vzápětí. Za svými písničkami si stojí. Rád si nechá poradit, ale výsledné slovo má on sám.

Kromě zpěvu se také přihlásil na DAMU. Úspěšně složil přijímací zkoušky, i když to sám považuje za „administrativní chybu, či chvilkovou indispozici přijímací komise“. Rokem 2012 však dokázal, že přijímací komise se nemýlila a Tomáš má talent i v této kategorii. Od září 2012 je z něj Mg.A Tomáš Klus. Gratulujeme i my.

Zdroj: tomasklus.cz

Do dnešní doby vydal tři alba: Cesta do záhu(d)by (2008), Hlavní uzávěr splínu (2009) a Racek (2011). V roce 2008 také vytvořil úvodní song pro film Anglické jahody. Píseň „Navěky„, která se objevuje v tomto filmu, vznikla spoluprací s Anetou Langerovou a Markem Ztraceným. Na konci roku byl předskokan skupiny Chinaski. O rok později vydal svůj zpěvník s názvem „Já písničkáŘ“. V roce 2010 odehrává koncerty se slovenskou zpěvačkou Janou Kirschner. Po vydání alba „Racek“ následovalo turné, které bylo poutavé a velmi úspěšné. Tomášovi Klusovi už tehdy asistoval Jiří Kačerovský.

Za hudební kariéru sklidil mnoho úspěchu a ocenění. Například získal několikrát platinovou desku, cenu Anděl vyhrál třikrát. V Týtý a Českém slavíkovi se objevil na druhém místě v kategorii zpěvák. OSA ho zvolila za nejúspěšnějšího mladého autora. Tomáš točil nejen úspěšné alba, ale také filmy a pohádky. Vidět jej můžeme například ve filmu Hop nebo trop, Šejdrem či v pohádce Tajemství staré bambitky.

Tomáš Klus pokračuje v písničkářské tradici a zahrnuje do svého projevu všelijaké hudební žánry. Důležitým prvkem jeho tvorby je důraz na text a melodii, kde znázorňuje svůj osobitý výraz. Ve svých písních reaguje také na různé situace v naši společnosti. Tímto se připodobňuje k Jaromíru Nohavicovi či Karlu Krylovi.

Nenechte si ujít našeho velmi talentovaného písničkáře a jeho hosty. Už 19. a 20. listopadu 2012 nás navštíví v Kulturním domě města Ostravy a my budeme u toho spolu s vámi. Poutavé písně se zajímavým textem vám zaznějí v uších spolu s hlasem Tomáše Kluse a Jiřího Kačerovského již brzy. Ceny vstupenek stojí 490 Kč a k dostání jsou v klasických předprodejních sítích.