Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Velký knižní čtvrtek

Bible osamělého člověka

Autor: Gao Xingjian

Bible osamělého člověka je druhý román jediného čínského laureáta Nobelovy ceny za literaturu a do našeho českého povědomí se nám autor mohl dostat ve svém předchozím autobiograficky laděném díle Hory duše, které vyšlo v Academii v druhém vydání 27. 9. 2012.

Anotace:
Druhý román slavného čínského spisovatele, dramatika a malíře, nositele Nobelovy ceny za literaturu, Gao Xingjiana, začíná na jaře roku 1997, kdy se stárnoucí dramatik vydává do Hongkongu na premiéru své divadelní hry. Blízkost pevninské Číny a termínu návratu této britské kolonie do jejího čínského lůna v něm po letech exilu vyvolává vlnu vzpomínek. Jejich dravost mu připomíná hrůzu nesmyslného násilí, kulturu strachu, před kterou uprchl, aby mohl klidně tvořit a žít. Autor vede svého čtenáře pevnou rukou mezi pohyblivými písky vzpomínek a povinného zapomínání zpět k sladkému, tak krátkému dětství, probouzení se světu, osudovým setkáním s ženami, které mu zas a znovu berou dech, i uvržení do víru nenasytné revoluce zvané kulturní, kterou neukojí ani krev obětí. Tentokrát ale před zásadními otázkami není úniku. Autor Hory duše znovu rozvíjí poutavou síť příběhu, jehož jádrem je dialog sám se sebou. Kdo je však ty a kdo on? Gao Xingjian dobře ví, kolik postav se dělí o jedinou totožnost, živoří v ní, jásá, šílí, odmítá, utíká, uvažuje, promlouvá, váhá i rozhoduje… Jednoznačnou odpověď tedy nemá.

Nakladatelství: Academia
Doporučená cena: 495 Kč
Počet stran: 448


Sněhulák

Autor: Jo Nesbø

S překladem Kateřiny Kristůfkové a nakladatelstvím Kniha Zlín se do rukou českých čtenářů dostává již sedmá kniha, ve které je hlavní postava vyšetřovatel Harry Hole.

Samotný příběh nás zavání do pochmurného norského listopadu, který je pro napínavou atmosféru přímo stvořený…

Anotace:
Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem „Sněhulák“ a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je.

Možnost shlédnutí knižního traileru.

Nakladatelství: Kniha Zlín
Doporučená cena: 399 Kč
Počet stran: 500

 

Knižní čtvrtek nezapomíná ani na děti a komiksové fandy. Těšit se můžeme na Babičku Drsňačku a Nový svět.

Pokud vaše dětí milují Roalda Dahla, rozhodně sáhněte po této knize:

 

Babička drsňačka

Autor: Walliams David

Anotace:
Britského autora dětských knih Davida Walliamse označují kritici za nového Roalda Dahla. Jeho vypravěčsky brilantní příběhy s překvapivou pointou a černým humorem dávají tomuto označení za pravdu. Jako první se k českému čtenáři dostává Babička drsňačka. Vypráví se v ní příběh o předsudcích a toleranci, o překvapivých odhaleních a jedné šíleně troufalé loupeži.
Ben je k smrti otrávený, zase má strávit víkend u babičky: „Vždyť je s ní děsná nuda! Se všema starýma je nuda. Telka jí nefunguje, pořád chce jenom hrát scrabble a smrdí kapustou!“ Pěkně tvrdý odsudek z úst nezletilce, jenže to ještě Ben netuší dvě věci: 1) Jeho babička kdysi byla proslulou lupičkou šperků. 2) Celý život kula plán, jak ukradnout korunovační klenoty, a teď potřebuje Benovu pomoc!

Nakladatelství: Argo
Doporučená cena: 238 Kč
Počet stran: 250

 

Nový svět

Autor: Tan Shaun

Ilustrátor knih vyjadřující své příběhy snovým až surrelastickým pohledem. Jeho komiksové dílo The Lost Thing bylo zpracováno do animovaného krátkometrážního filmu, který obdržel nejprestižnější filmovou cenu, a to Oscara.

Anotace
Výjimečné komiksové album beze slov. Co dokáže tolik lidí přimět k tomu, aby vše opustili a sami se bez rodiny a přátel vydali na cestu do tajemné země, v níž je vše bezejmenné a budoucnost nejistá? Grafický román zachycuje příběh každého přistěhovalce, uprchlíka či vysídlence a zároveň je poctou všem, kdo takovou cestu podnikli. Jedna z těch vzácných knih, které oslovují čtenáře od 10 do 100 let.

Nakladatelství: Labyrint
Doporučená cena: 395 Kč
Počet stran: 128

 

 

Můžete se těšit  také na další tituly:

Joseph Anton: Vzpomínky

Autor: Samuel Rushdie

Nakladatelství: Paseka
Doporučená cena: 569 Kč
Počet stran: 564

 

Pražská zima – Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948

Autor: Madeleine Albrightová

Nakladatelství: Argo
Doporučená cena: 448 Kč
Počet stran: 450

 

Dívka, která spadla z nebe

Autor: Simon Mawer

Nakladatelství: Kniha Zlín
Doporučená cena: 359Kč
Počet stran: 340

 

Knižní čtvrtek také nezapomněl na české autory.

 

Snědla dětem sladkosti

Autor: Martina Formanová

Nakladatelství: Eroika
Doporučená cena: 250 Kč
Počet stran: 200

 

Velké dobrodružství Pepíka Střechy

Autor: Pavel Čech

Nakladatelství: Petrkov
Doporučená cena: 490 Kč
Počet stran: 216

 

Čechy, země zaslíbená

Autor: Petra Hůlová

Nakladatelství: Torst
Doporučená cena: 248 Kč
Počet stran: 228

 

Prohlédni si tu zemi: I když vidíme obyčejné věci, stejně toho vidíme hodně

Autor: Václav Cílek

Nakladatelství: Dokořán
Doporučená cena: 298 Kč
Počet stran: 272

 

Toskánsko na každý den: Roční doby italského života

Autor: Mayesová Frances

Nakladatelství: Paseka
Doporučená cena: 329 Kč
Počet stran: 300