Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

„Jde o to, co po sobě zanecháš“ – Steve Jobs a mistr Kobun

Forbes stál u zrodu velmi zajímavého počinu, ztvárnil v komiksové podobě neobyčejné přátelství dvou neobyčejných mužů – vizionáře Steve Jobse a jeho duchovního zen buddhistu Kobuna.

Rok 1985 nebyl zrovna pro Steva Jobse úspěšný. Musel spolknout hořkou pilulku neúspěchu, byl nucen odejít ze svého díla – ze společnosti Apple. Uchýlil se hledat ztracenou rovnováhu do zenového centra mistra Kobuna, se kterým navázal přátelství, které mělo rozhodující vliv na to, co se později v Applu odehrálo. Neboť právě při studiu zenu zdokonalil Jobs své estetické myšlení.

V komiksu se protíná minulost s přítomností. Rozhovory mistra s žákem a pozdější vrcholné okamžiky slávy podnikatelského vizionáře – úspěchy Pixaru s Toy story, prezentace iPodu, iPhonu…

Příběh čtenáře zcela pohltí a nutí ho číst znovu a znovu, neboť při každém čtení nelézá nové, nepoznané myšlenky a fascinující životní pouť obou hlavních aktérů. Poprvé člověk jen zběžně prolistuje obrázky. Vždyť je to jen komiks!

Na konci dojde k závěru, že nic neví, nepochopil. Vrací se na začátek. Už nečte, ba studuje každý rozhovor, hledá významy slov, pátrá po informacích o Kobunovi, Jobsovi, o zen buddhismu.

Příběh skončí, přesto čtenáři něco uniká! Potřetí otevírá knihu, sleduje mimiku postav, barvy, neboť vše je podtržené skvělou ilustrací, kdy ústřední prvek v příběhu je kaligrafie. Silné černé linky a stíny kontrastují s naznačenými tvary, jasy mají odrážet témata Ma a prostoru.

FORBES A JESS3 Stebe Jobs: konfigurace vnitřního já

Není to příběh Steva a jeho učitele, je to příběh nás všech. Pokládáme si otázky a hledáme na ně odpovědi. Kdo jsme? Kým jsme chtěli být a kým budeme? Co hledáme? Mnozí z nás si nikdy neodpoví, protože se bojí sami sobě položit otázku, kam vede má cesta? Steve Jobs si otázky položil, hledal dokonalost, čistotu, jednoduchost, našel ji v zen buddhismu. Vzal si jen to, co potřeboval, a změnil svět.

Motiv kaligrafie je ústřední motiv nejen v ilustraci, ale i v samotném příběhu. Toto umění protíná léta 1986, 2002 a 2011, které bych označil jako Období obrody, smrti a odkazu.

„Kaligrafie dokáže o člověku vypovědět mnohé. Není jako ostatní umění. Pokud zaváháš, na papíře se to ukáže. Neexistují žádné druhé pokusy. Jde o to, co po sobě zanecháš… V daném okamžiku… Snad to bude stopa, kterou jsi chtěl zanechat. Protože ona je to jediné, co máš…“

Ani život nezná druhé pokusy…

Kobun se narodil v mnišské rodině v Japonsku. Jako mladík byl vysvěcen na kněze a adoptován jiným mnichem, Hoznaem Koelem Chino Roshim. Dle tradice se měl stát jeho následovníkem a převzít opatství v jeho klášteře.  Kobun však byl pozván do Ameriky, aby pomohl založit první zenový klášter v Americe. Mistr svého žáka odmítl pustit, Kobun ignoroval tradici a opustil klášter. Žák přerostl svého mistra a dále šířil ZEN buddhismus nejen v Americe, ale i v Evropě. Utonul společně se svou dcerkou v roce 2002 při její záchraně.

Steva Jobse, spoluzakladatele Applu, vizionáře, designéra, který geniální jednoduchostí změnil svět podnikání, není třeba představovat. Podlehl zákeřné nemoci v roce 2011.

 

Forbes a JESS3

Steve Jobs

Konfigurace vnitřního JÁ

Computer Press Brno 2012