bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

15. Festival francouzského filmu v České republice

Hlavní část programu vznikla už tradičně ve spolupráci s  českými filmovými distributory, která vyústila ve společné předpremiérové uvedení deseti filmů ověnčených nejenom prestižními oceněními z MFF v Cannes či cenami Francouzské filmové akademie, ale také diváckým zájmem.

Předpremiéry distribučních titulů:

Láska (Amour) se jmenuje poslední film režiséra Michaela Hanekeho. Intimní drama oceněné Zlatou palmou z Cannes vypráví příběh stárnoucího manželského páru profesorů hudby, ve kterém excelují Emmanuelle Riva a Jean-Louis Trintignant. Film uvede v  ČR 14. 2. 2013 distribuční společnost Artcam.

– Oui, šéfe! (Comme un chef) je komedie z kulinářského prostředí s Jeanem Renem a Michaëlem Younem. Jean Reno se předvede v  roli slavného, nicméně momentálně vyhořelého šéfkuchaře. Společnost 35MM uvede tento film na plátna českých kin 6. 12. 2012.

– Co kdybychom žili společně? (Et si on vivait tous ensemble ?) stojí na skvělých výkonech hereckých ikon Pierra Richarda, Guye Bedose, Géraldine Chaplin a Jane Fonda v režii Stéphana Robelina. Stárnoucí přátelé spojí nápad vzepřít se domovům důchodců a v sedmdesáti pěti letech začít žít v komunitě. Film uvede do české distribuce 29. 11. 2012 společnost Cinemart.

– Hašišbába (Paulette) je sociální komedie režiséra Jérôma Enrika, který do hlavní role pekařky v důchodu, posléze drogové dealerky, obsadil slavnou francouzskou herečku Bernadette Lafont.

Společnost 35MM uvede tento film do českých kin v roce 2013.

Holy Motors (Holy Motors) je snímek, kterým se slavný Leos Carax po třináctileté pauze vrací do světa filmu. V tomto díle, který měl podle mnoha názorů získat v Cannes Zlatou palmu, režisérův dvorní herec Denis Lavant ztvárnil tajuplného pana Oscara. Ten na sebe v průběhu jednoho dne bere nejrůznější identity dnešního zběsilého světa – Caraxem obdivované Paříže. Distributor v ČR: Aerofilms, premiéra 29. 11. 2012.

– Kuře na švestkách (Poulet aux prunes) je nejnovější počin tvůrců úspěšného animovaného filmuPersepolis Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda. Hraná adaptace stejnojmenného komiksu s  Mathieu Amalrikem a Mariou de Medeiros diváky zavede do Teheránu v roce 1958 a vypráví pohádkový příběh úžasné lásky. Artcam premiéru plánuje na 29. 11. 2012.

– Ministr (L’Excercice de l’État) je Césary oceněné drama Pierra Schoellera z prostředí vysoké francouzské politiky. Film získal v Cannes cenu FIPRESCI. Distributorem v ČR je společnost Film Europe, která Ministra do českých kin uvede 29. 11. 2012.

– Paříž-Manhattan (Paris-Manhattan) vypráví příběh mladé a stále svobodné lékárnice, která obdivuje tvorbu Woodyho Allena s Alicí Taglioni a hercem a populárním zpěvákem Patrickem Bruelem v hlavních rolích. Do českých kin vstoupí v roce 2013 díky společnosti Film Europe.

– Proti větru (Des vents contraires) ukazuje rodinné drama o náhlém zmizení manželky a matky dvou dětí a nových nečekaných začátcích, ve kterém se před kamerou sešli herci Benoît Magimel a Audrey Tautou. Distribuční společnost D-Cinema naplánovala premiéru na 29. 11. 2012.

– Z prezidentské kuchyně (Les Saveurs du palais) je snímek založený na skutečném příběhu osobní kuchařky prezidenta Françoise Mitterranda. Distributorem v ČR je společnost Film Europe, která premiéru plánuje na rok 2013.

Zvláštní uvedení

Zvláštní uvedení je věnováno poslednímu snímku francouzského režiséra Clauda Millera Thérèse Desqueyroux. V hlavních rolích historického dramatu excelují Audrey Tautou, Gilles Lellouche a Anaïs Demoustier. Festival projekcí  tohoto snímku na slavnostním zahájení vzdá poctu významnému tvůrci, který zemřel letos v dubnu. Millerova adaptace  románu Françoise Mauriaka uzavřela letošní Mezinárodní filmový festival v Cannes. Vypráví příběh Thérèse Larroque (Audrey Tautou), mladé ženy, jejíž svobodomyslné ideály se rozchází nejen s místními konvencemi, ale i
s názory jejího muže, pana Desqueyroux (Gilles Lellouche). Thérèse nedokáže respektovat zakořeněné zvyky a je připravena udělat vše, aby se vymanila osudu a žila svobodně svůj život.

Soutěž – Výběr české kritiky

V Soutěži – Výběru české kritiky se o Cenu diváků utká sedm filmů zvolených českými filmovými novináři.  Jedná se o filmy dosud nezakoupené do české filmové distribuce. Sami diváci svým hlasováním rozhodnou, který z titulů získá Cenu diváků letošního Festivalu francouzského filmu.

Filmoví kritici do festivalové soutěže o Cenu diváků vybrali filmy:

Deník francouzského reportéra (Journal de France)

režie: Raymond Depardon a Claudine Nougaret

Film mapuje pozoruhodnou kariéru fotografa, reportéra a dokumentaristy Raymonda Depardona. Do soutěže vybrala Darina Křivánková z Instinktu.

Ještě jste nic neviděli (Vous n’avez encore rien vu)

režie: Alain Resnais

Námět filmu Alaina Resnaise vychází z divadelních her dramatika Jeana Anouilhe a zobrazuje dialog mezi divadlem a filmem, mezi modernou a klasikou.

Film vybrala Eva Zaoralová, umělecká poradkyně Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

– Kdybych nevyhrál Zlatou palmu v Cannes (Au cas où je n’aurais pas la Palme d’Or)

režie: Renaud Cohen

Do napůl autobiografické komedie o neúspěšném režisérovi, kterého stihne „jarmulkovský“ výrůstek na hlavě, obsadil Cohen celou svou rodinu.

Vybral Vojtěch Rynda, filmový kritik z časopisu Týden.

Jméno (Le prénom )

režie: Mathieu Delaporte, Alexandre de la Patellière

Vtipná konverzační komedie nejen o výběru jména budoucího děťátka, ale také o předsudcích, přetvářce, toleranci a o vášních překvapí humorem a nečekanými pointami.

Vybral Tomáš Pilát, Český rozhlas 3 – Vltava.

Láska trvá tři roky (L’Amour dure trois ans )

režie: Frédéric Beigbeder

Literární kritik razí teorii, že láska trvá pouze tři roky, ovšem setkání s Alice jeho jistotou silně otřese.

Vybral Jan Šmíd, Český rozhlas 1 – Radiožurnál.

– U nich doma (Dans la maison)

režie: Fraçois Ozon

Nedávný vítěz festivalu v San Sebastiánu zobrazuje pozoruhodný vztah mezi učitelem a žákem.

Vybrala Mirka Spáčilová, MF Dnes.

– Ve spěchu (Au galop)

režie: Louis-Do de Lencquesaing

Charismatický herec Louis-Do de Lencquesaing se věnuje také režii. Ve spěchu je jeho celovečerním režijním debutem.

Vybrala Magdalena Hrozínková, Český rozhlas – Radio Praha.

Pocta Alainu Resnaisovi

Festival francouzského filmu své jubileum oslaví Poctou Alainu Resnaisovi, jednomu z nejproslulejších režisérů druhé poloviny 20. století, tvůrci kultovního snímku nové vlny Loni v Marienbadu. Pocta Alainu Resnaisovi připomene jeho tři krátkometrážní filmy (Guernica, Také sochy umírají, Noc a mlha) a osm celovečerních filmů, mezi kterými nebude chybět Můj strýček z Ameriky, oceněný Velkou cenou poroty na festivalu v Cannes v roce 1980 a ani poslední Resnaisův  film z letošní hlavní soutěže canneského festivalu s názvem Ještě jste nic neviděli. Alain Resnais letos oslavil devadesátiny a jeho poslední filmový počin je dalším překvapivým dílem. V posledních letech je z Resnaisovy tvorby zřejmá inspirace divadlem. Námět snímku Ještě jste nic neviděli vychází z divadelní hry Jeana Anouilhe.

3 x Leos Carax

U příležitosti premiérového uvedení nového filmu Leose Caraxe Holy Motors Festival francouzského filmu připomene sekcí 3 x Leos Carax spolupráci režiséra a herce Denise Lavanta snímky Zlá krev a Milenci z Pont-Neuf.

Večer krátkých filmů

Součástí festivalu bude i tradiční a divácky oblíbený Večer krátkých filmů sestavený ze snímků mladých francouzských talentů uvedených na světových filmových festivalech.

FAMU v Cannes

Ve spolupráci s FAMU vznikla sekce FAMU v Cannes věnovaná studentským filmům, které zaujaly na MFF v Cannes v sekci Cinéfondation. Přehlídka připomene film Bába Zuzany Špidlové, který jako jediný český studentský film získal v Cannes ocenění. Promítnuty budou i další nominované snímky posledních let, jako například film Tambylles Michaela Hogenauera, který uspěl v tvrdé konkurenci dvou tisícovek filmů. Tato sekce kromě studentských filmů představí také česko-francouzský koprodukční animovaný krátký film režisérky a pedagožky FAMU Michaely Pavlátové Tramvaj, který byl premiérově uveden letos v Cannes a získal nejvyšší ocenění na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy.

Filmové hity

Sekce Filmové hity se ohlédne za nejlepšími distribučními tituly roku 2012. Diváci se mohou těšit na filmy Nedotknutelní, Něžnost, The Artist, Cesta na měsíc – Podivuhodná cesta, Obchod pro sebevrahy a mnohé další lahůdky francouzské filmové tvorby za poslední rok.

Festival se koná v šesti partnerských kinech: v Kině 35 Francouzského institutu v Praze,
v kinech sítě Europa Cinemas (Praha: Světozor, Lucerna, Brno: Art, České Budějovice: Kotva) a
v pražském multikině CineStar Anděl.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.

Vstupné na festivalové projekce činí 90 Kč.

 

Oficiální internetové stránky festivalu: www.festivalff.cz