Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Českého slavíka vybíráme už 50 let

Psal se rok 1962 a redakce Mladého světa se rozhodla pobavit své čtenáře anketou o nejoblíbenější písničku a zpěváka roku. Háčkem celé věci bylo zvolení trefného názvu. A tu se ozval otec Cimrmanův, tehdy pracující v oddělení kultury, a pravil: „Znáte takovou hračku, co se prodává na poutích a v puse píská? My jsme jí říkali slavík!“. Text oficiálních stránek divácké soutěže dále říká: „Díky Smoljakovi se tak z pouťové hračky stalo pozlacené kulaté pískátko, které bylo třicet let barometrem toho, kdo patří u publika k vyvoleným a kdo k povolaným. Své sympatie k písničkám a interpretům vyjádřilo v prvním ročníku 797 čtenářů Mladého světa.“ A tak se zrodil Slavík.

Jenže, jak už jsem zmínila, mezi lety 1992 až 1995 si vzal milý pěvec dovolenou, aby načerpal síly, a také to bylo vidět. V prvním ročníku obnovené ankety (1996) dorazilo rekordních 137 000 hlasovacích lístků. O tři roky později se Slavík spojuje se jménem svého generálního partnera, karlovarské minerální vody Mattoni.

Dalším výrazným krokem je pak v roce 2002 umožnění hlasování pomocí SMS. I letos můžete hlasovat několika způsoby. Formou SMS, pomocí internetových stránek slavikmattoni.seznam.cz, http://www2.ntext.cz/sla/lnk.aspx?src=40 , m.seznam.cz/slavik nebo osobním vyplněním formulářů v budově pořádající agentury. Více informací pak najdete na www.ceskyslavik.cz/jak-hlasovat.

Nahlédneme-li do rejstříku chovatelů zlatých slavíků hlavních kategorií, spatříme na prvních příčkách Karla Gotta (37), Lucii Bílou (14),  Hanu Zagorovou (9), Kabát (7), Olympic (6), Naďu Urbánkovou (5), Elán (4), Lucii (4), Dalibora Jandu (3) a Waldemara Matušku (2). Tak uvidíme, jací ptáčci se nám ukáží letos 24. listopadu v pražské Státní opeře.

Televizní přenos galavečeru i tentokráte obstará TV Nova. Start pořadu je naplánován na 20.00, načež se s moderátorem Ondřejem Brzobohatým projdeme uličkou zlatých voliér hudebních kategorií Zpěvák, Zpěvačka, Hudební skupina, Skokan roku, Objev roku, Slavíci bez hranic, Objev roku a nově také Hvězda internetu.

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts