Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Čtení je potěšení, radost pomoci druhým

 

Vlivem uspěchané doby, médií či počítačových her děti méně čtou. Snahou tohoto projektu je přilákání dětí zpět k literatuře, zájem o čtení a knihu vůbec. Pomůže čtenářům pochopit, že i v knize je možné nalézt mnoho zajímavých věcí. Kniha má tu vlastnost, že vás doslova vtáhne do děje. Má zajímavý a někdy i napínavý poučný děj, který čtenář může společně s hrdinou prožívat. Čtení je velice důležité pro rozvoj osobnosti každého člověka. Rozvíjí fantazii, paměť, jazyk, rozšiřuje slovní zásobu a je potřebná i pro řeč. Čtení knih je ve vzdělávacím procesu nezastupitelné.

Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem.“  Jan Amos Komenský

Petr D., zdroj: www.kontobariery.cz

Každé dítě se může zapojit do projektu. Stačí, když se zaregistruje na stránkách www.ctenipomaha.cz, a může si vybrat ze seznamu doporučených knih tu, kterou četlo. Po zodpovězení kontrolních otázek získává padesátikorunový kredit. Peníze nejsou určené pro děti, ale pro některou z nabízených charit. Peníze mohou poputovat například do slumové školy v Bangladéši pro zajištění jejího chodu. Slumové školy, ve kterých děti sedí na zemi, se nacházejí v chudých čtvrtích a jsou postavené obvykle z vlnitého plechu. Chybí pitná voda, kanalizace. Jiným příkladem je Petr, který utrpěl úraz s poškozením páteře a míchy. Je upoután na invalidním vozíku, a i přesto se snaží žít co nejlépe. Pracuje u Městské policie Sokolov jako operátor a potřebuje speciální handbike neboli kolo, na kterém se „šlape“ rukama.

Seznam knih je rozdělený do tří kategorií dle věku čtenářů: 1. – 5. třída, 6. – 9. třída a střední škola. V každé kategorii bude k dispozici minimálně 20 knih k přečtení. Cílový stav je minimálně 100 knih v každé kategorii. Projekt podpořil například herec a scenárista Zdeněk Svěrák, který je součástí odborné poroty, která rozhoduje, které knihy budou součástí „Čtení pomáhá“. Martin Roman finančně zaštítil tento projekt. „Čtení pomáhá“ již získalo mnoho ocenění, například od Fóra dárců, nebo získalo krásné druhé místo v soutěži Internet Effectiveness Awards 2011 v kategorii Charita, lidská práva a životní prostředí.