Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Dost už ženské nahoty! Na scénu přicházejí NACKTE MÄNNER!

 

V televizních obrazovkách, reklamách, billboardech, časopisech, zkrátka na každém rohu se na nás usmívá polonahá dívka s úsměvem na rtu. Ženská nahota se pro většinu populace stala něčím všedním. Nahé ženy jsou vnímány po celá staletí jako symbol krásy a půvabu. Ale nebylo tomu tak vždy. Když se nad tím trochu zamyslíme, uvědomíme si, že řecká civilizace zobrazovala ve většině případů jen krásné mladé hochy, kteří byli běžně chápáni jako sexuální objekty pro starší muže. V současné době však obnažení pánové vzbuzují pohoršení.

Právě probíhající vídeňská výstava s názvem „Nackte Männer“ vyvolala doslova pozdvižení. Po celé Vídni byly rozvěšeny plakáty s vyobrazenými nahými fotbalisty (měli na sobě jen podkolenky a kopačky), které se však vzápětí musely kvůli vlně kritiky z řad žen přelepit. Vive la France se jmenuje umělecká fotografie třech nahých fotbalistů, kterou v roce 2006 nafotili francouzští umělci Pierre Commoy a Gilles Blanchard.

Elmgreen & Dragset, Shepherd Boy (Tank Top), 2009, zdroj: http://www.leopoldmuseum.org

Výstava je navzdory počátečním problémům velice úspěšná. Denně ji navštíví přes 1000 lidí, dokonce v některých dnech je to dvojnásobek. Výstava představuje celkem 300 děl z různých období od roku 1800 až po současnost. Hlavním tématem výstavy jsou rozdílné umělecké přístupy, změny v představách o těle, kráse a hodnotách. Výstavu doplní ukázky řeckých malovaných váz, důležitá díla ze starého Egypta či obrazy z dob renesance.

K vidění jsou díla například od norského malíře, grafika Edvarda Muncha, amerického malíře Andyho Warhola, představitele směru Beaux-arts Augusta Rodina nebo umělce evropského formátu Albrechta Dürera.

Termín: 19. 10. 2012 – 28. 01. 2013

Otevírací doba: denně kromě úterý od 10.00 do 18.00 hod.

čtvrtek od 10.00 do 21.00 hod.

Vstupenky: plné vstupné činí € 12,00

studenti (pod 28 let), učni, nezaměstnaní a lidé se zdravotním postižením zaplatí € 7,00

zdroj: http://www.leopoldmuseum.org