Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Příběhy české aristokracie v závoji minulého století

Výstava návštěvníkům přiblíží život Františka Schwarzenberga (československého velvyslance ve Vatikánu), Dr. Maxe Lobkowicze (českého politika, právníka a diplomata, který se podílel na vzniku Československé republiky), bratrů Antonína, Františka a Zdeňka Dohlaských (jejichž modrá krev má původ už v 15. století a je spojena s protinacistickým odbojem i Lidovými novinami) a několika dalších. Všichni tito muži si velmi vážili T. G. Masaryka, osobně se s ním scházeli a prosazovali se za společné ideály v době nacistické okupace, stejně jako v době po únoru 1948, kdy aktivně vystupovali proti totalitnímu režimu. Mnozí z nich byli nebo donuceni k emigraci.

Milovníci historie si možná vzpomenou, že právě před dvěma lety se podobná výstava konala v Hodoníně.  Tentokrát se téma české smetánky ve službách našeho prvního prezidenta ujal devětadvacetiletý historik Zdeněk Hazdra, který se v červnu 2010 stal ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů. Jeho zpracování si můžete do konce listopadu prohlédnout v expozičním areálu Památník II. světové války, Hrabyně.

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts