Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

SWANS PŘILETÍ DO PRAHY

Newyorská skupina Swans vznikla počátkem osmdesátých let minulého století. Tedy v post-punkovém období. Tato legenda spíše alternativní scény ve své tvorbě kloubí zajímavým způsobem několik vlivů. Z jejich hudby je cítit punk-rocková přímočarost obalená do hrubého industriálního kabátu, tyto prvky se místy přelévají až do kakofonických hlukových zdí, které paradoxně mohou někdy působit i svým způsobem meditativně a extaticky.

Do zmíněných prvků je ještě zabudován kontrast – čistý zpěv zpěvačky a klávesistky Jarboe (která je členkou kapely od roku 1986) v opozici ke Girovu zemitému hlasovému projevu, který často spíše než zpěv připomíná deklamaci určitých existenciálních a někdy až nihilistických veršů vylovených z jeho nejhlubšího nitra – avšak opět paradoxně někdy i veršů o lásce (v jejích nejrůznějších podobách). Myslím, že z Girových textů je někdy také cítit i vliv beatnický, co se poetiky a témat týče. V pozdější době se Michael Gira však nebál přiklonit ani k „prostému“ folkovému stylu, kdy zpíval sám pouze v doprovodu akustické kytary.

The Fenix, Seattle, WA January 14, 1997 photo: Jeremy Woodard

V roce 1997 se Swans rozpadli, avšak o třináct let později se uskutečnil comeback i s novým albem. Svým experimentálním a novátorským přístupem k tvorbě si Swans vysloužili velké uznání a také jím ovlivnili široké spektrum hudebníků a umělců. Na svém kontě mají Swans dvanáct dlouhohrajících studiových nahrávek a mnoho dalších EP, kompilací a záznamů z živých vystoupení. Posledním albem je zatím letošní The Seer. Pokud bych měl vyzdvihnout alespoň nějaká alba z jejich diskografie, určitě by to byla některá z nejstaršího období, například debutní Filth (1983) nebo Holy Money (1986) či Children of god (1987), některými kritiky považované za vrchol tvorby Swans. Velice zajímavé je také live album z roku 1986 s výmluvným názvem Public castration is a good idea.

Zajímavou informací je jistě také to, že Swans hráli v Československu již v roce 1986, kdy odehráli koncerty v Praze a Brně, které musely být samozřejmě před komunistickým režimem utajeny.

A skladby nejen z aktuálního alba, ale i z jejich „klasických“ desek nám Swans přijedu zahrát i do našeho hlavního města. 27. 11. 2012 od 20.00 vystoupí v Lucerna Music Baru v Praze. Vstupenky v předprodeji stojí 490 Kč a na místě 620 Kč.
Koncert této legendy by si neměl nechat ujít žádný jejich skutečný fanoušek. A pokud by na tento koncert zavítal někdo, kdo Swans třeba nezná příliš dobře, tak to jistě bude i v takovémto případě neobyčejný zážitek – koncerty Swans se totiž vyznačují nenahraditelnou atmosférou, kterou dokáže vyprodukovat snad jen Girova banda.