Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Twilight sága: Rozbřesk (část druhá) aneb konec upírů v kinech

Předně bych asi měl upozornit, že film bude jen stěží pochopitelný, pokud jste do této doby neviděli ani jeden z předchozích dílů. Ačkoliv se vám dostane vysvětlení všech základních problémů, vztahy a spojení mezi postavami jsou nyní na nejvyšší příčce a vy byste do nich pak spadli jako do té příslovečné španělské vesnice.

Druhý díl závěrečné části se drží v duchu předchozího, tedy čvrtého filmu, což mně osobně vyhovovalo. Z Jacobova svlékání před proměnou ve vlka si autoři dělají spíše legraci, takže když se rozhodne ukázat svou „druhou tvář“ Belliinu otci Charliemu (Billy Burke), vypadá to spíš jako scéna z filmů o úchylné mládeži. Akční scény, narozdíl od první trilogie, dotahují do konce, přivedli si na pomoc oheň, který snad nikdy neomrzí a i vlčí čumáky konečně působí spíš hrozivě než hranatě.

Problém ovšem nastupuje s příběhem. Vzhledem k tomu, že Edward s Jacobem už nepotřebují zápasit o Bellinu přízeň, jakékoliv plamenné pohledy mezi nimi utichají a z Jacoba se najednou doopravdy stává hodný pejsek. Obtiskl se totiž do Renesmee – dcery této upíří dvojce, což ve vlkodlačtině znamená „zamiloval se do konce života“. Celá rodina Cullenových se usazuje, dítě roste pozoruhodnou rychlostí, což jim činí určité problémy a starosti, jestli a kdy se to zastaví, ale jinak to vypadá na happyend.

Kdyby ovšem nebylo Volturiových. Krutá upíří síla ukrytá v srdci Itálie se rozhodne zaútočit na Cullenovy a dítě zabít. Arův (Michael Sheen) tajný důvod je ovšem jiný – chce vyvraždit celou jejich rodinu, ve které vidí hrozbu tradičnímu upírskému způsobu neživota – ovšem kromě nadané Alice (Ashley Greene), Edwardovy nevlastní sestry, která umí věštit budoucnost. Tu hodlá pouze ulovit a nakonec ji donutit připojit se k jeho armádě.

A tak se jde do bitvy. Cullenovi si na svou stranu přivolají všechny možné upíry ze širokého-dalekého okolí a vlkodlačí smečku a Alice se naopak uklidí do ústraní. Příběh není nejslabší, ale bohužel nestačí na celovečerní film, který navíc završuje celou ságu.

Postav začíná přibývat jako na běžícím pásu a my nemáme moc času, abychom je mohli poznat. Já byl rád, když jsem si vůbec zapamatoval nějaké jméno, natož abych se o nějakou z nich v nadcházející bitvě bál. A přitom vypadaly poměrně zajímavě. Temně oděný, rozcuchaný drsňák, který zabíjí opilce v uličkách, se z nějakého důvodu přidává na stranu dobra. Druhý – ještě drsnější drsňák, který nám o sobě už neřekne vůbec nic, indická rodina s mladíkem, který umí ovládat živly a prakticky nikdy se nepřestane usmívat, sem přicházejí stejně tak jako dvě amazonské krásky a nejspíš nám toho mají hodně co nabídnout. Ale my je sotva poznáme a už jdeme dál.

Prostě a jednoduše, stálo by za to z filmu vyházet určitá hluchá místa, a dostat do nich raději příběhy nových upírů.

Také herci nám za těch pár let zestárli. Edward, kterému má být navždy 17, zesílil a vyrostl z puberty, Carlisle (Peter Facinelli) viditelně ztloustl, což ještě podtrhuje jeho světlý make up a Alice sice vyrostla do krásy, ovšem problém je v tom, že vyrůst neměla.

Celkový dojem bych nicméně zhodnotil jako více než uspokojivý. Film není určen mužům, ale spíše dívčí populaci, takže pánové – jděte radši na Bonda. Ovšem pokud jste otevřeni tomuto stylu, nebráníte se občasným projevům citů a nasládlým řečem, pak račte vstoupit do kinosálu.

Nakonec bych snad už jen varoval – závěr mě vysloveně zklamal, skoro až otrávil.  Já osobně bych byl rád odešel z kina zhruba deset minut před koncem.