Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Burtonův nový domácí mazlíček

„Frankenweenie: Domácí mazlíček je dojemným příběhem chlapce a jeho psa. Když mladý Victor nečekaně přijde o svého milovaného psa Sparkyho, povolá na pomoc vědu a svého nejlepšího přítele přivede znovu k životu – jen s několika drobnými změnami. Snaží se svůj výtvor ukrývat, ale když se Sparkymu podaří uniknout, zjistí Victorovi spolužáci, učitelé i ostatní obyvatelé města, že znovuzrození může mít příšerné následky,“ hovoří oficiální text distributora. Ale nalijme si čistého vína, o čem že to vlastně je?

Jak už sám název napovídá, tak ani tady nepůjde o zcela klasický příběh, ale spíše o typickou „Burtonovinu“ : takže můžeme čekat potemnělou, emotivní a bizarní podívanou. Příběh se točí okolo chlapce a jeho psíka, který, jak už to v Burtonových filmech nezřídka bývá, zemře. Chlapec se s tím samozřejmě nesmíří, ale rozhodne se jít ve stopách Doktora Frankensteina a pokusí se svého mazlíčka přivést opět k životu.

Nápad na tento námět dostal Tim Burton už o nějakých 30 let dříve a první Frankenweenie byl tak v roce 1984 na světě. A úspěch? Tak veliký, že ho vyhodili od Walta Disneyho.  Nicméně tento krátkometrážní snímek se dostal pod kůži všem vyznavačům podobných příběhů. O to větší bylo očekávání jak tento 28 minutový počin převede na celovečerní film. Oživení Frankenweenieho však zatím vypadá jako velmi zdařilý tah.

 

 

 

 

 

Kritici hovoří ve velmi pozitivním duchu, alespoň co se týče Burtonovy tvorby posledních let (přece jen poslední filmy nepatří mezi ty nejlepší). To, že Frankenweenie předstihne úspěchy Corpse Bride či  A Nightmare before Christmas, se samozřejmě neočekává. Nicméně se můžeme těšit na klasický Burtonův příběh prodchnutý tou správnou náladou, která jej prostupuje jako duch (aby taky ne, vždyť hudbu složil i zde Danny Elfman). Zvláště zajímavé si bude vychutnat film ve 3D a nechat se podchytit animační technikou stop-motion, černobílý styl taktéž určitě dodá na atmosféře. Potěšeni by mohli být zvláště vyznavači klasických hororů, neboť Frankenweeniem vzdává Burton hold právě hororovým velikánům, na něž jsou ve filmu časté odkazy.

U nás by měl mít film premiéru až 3. ledna, což je skoro tři měsíce po premiéře v Americe.

Rok výroby: 2012
Země: USA
Celkový čas: 87 minut
Režie: Tim Burton
Hudba: Danny Elfman
Obsazení: Catherine O’Hara, Charlie Tahan, Christopher Lee, Conchata Ferrell, Martin Landau, Martin Short, Robert Capron, Winona Ryder

Premiéra v ČR od 3.1. 2013

 

zdroj galerie: falcon.cz

Eva Peterková

Eva Peterková

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook