Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Chvátám, chvátám, stále nemám čas

Pamatujete si chvátajícího brouka Kvapníka z večerníčku Včelí medvídci?  Pěl tuto píseň:

„Přátelé – chvátám, chvátám, nemám chvíli klid.
Já tam, já tam dávno už měl být.
Ne, ne, ne, nesnídám, nesvačím,
nestihnu to, nestačím.
Promiňte vážení, mám veliké zpoždění.

Bez dechu, ve spěchu, ženu si to po mechu.
Pověřen úkoly, ženu si to po poli.“

Ruku na srdce, kdo to tak nemá? Škola, práce, přátelé, rodina, podnikání, volnočasové aktivity, kdo to má vše stíhat? Je tolik věcí, co se musí stihnout! Jak zpomalit, ale přesto vše v klidu stihnout? Mission impossible?!

Je zde řešení – návod, jak si s přehledem uspořádat čas, nebýt pod stálým tlakem, že nic nestíhám, nám poskytne nauka a stejnojmenná kniha Time management s podtitulem Mějte svůj čas pod kontrolou od kolektivu autorů, především pak prof. Dr. Jörga Knoblaucha, Holgera Wöltje a Marcase Hausnera.

O co jde? V této knížce, nebojím se napsat příručce, se naučíte, jak smysluplně plánovat svůj denní a týdenní program. Dozvíte se, jak si stanovovat cíle, určovat správné priority, lépe se vypořádat se žrouty času a pracovat účelněji i účinněji.

Náš čas s nadsázkou je nejvzácnější komodita, kterou každý z nás vlastní. Čas nelze vyrobit, půjčit si ani koupit. Se svým časem musíme dobře hospodařit, neboť čas nikdy nejde vrátit zpět. O to více bychom měli o svůj čas pečovat, bohužel nikdo nám neřekne jak. Nenaučí nás to ani ve škole, většinou ani doma. Lidé pak žijí své životy v presu, ve stresu, nervózní, a tím i zbytek svého drahocenného času promrhají.

Kniha se zabývá jak pracovním, tak osobním time managementem. Time management by měl vždy začít stanovením osobních cílů. Tyto cíle by měly být zaznamenány a mohou být rozděleny do řízení projektů, akčních plánů, nebo jednoduchých seznamů úkolů. Pro jednotlivé úkoly či cíle může být následně stanovena důležitost a mohou být také nastaveny lhůty. Výsledkem tohoto procesu je plán se seznamem úkolů, rozvrh nebo kalendář aktivit. Lze si také stanovit denní, týdenní, měsíční plánovací období spojené s různými hodnoceními.

Vypadá to jednoduše, prostě si udělám plán. Jak dlouho Vám to vydrží plánovat, dodržovat, zaznamenávat, vyhodnocovat? Mně osobně napoprvé to trvalo pár dní, než jsem přestal. Vždyť mám tolik práce, nemám čas. K této příručce se stále vracím a vracet se budu.

Věřím, milý čtenáři, když budeš dodržovat základní pravidla time managementu, se kterými se seznámíš v této knížce, dosáhneš zlepšení stavu a dokážeš se svým časem lépe hospodařit. Vždyť žijeme jen jednou a je škoda svůj čas zaprodat hloupostem.

 

Time management – Mějte svůj čas po kontrolou

Kolektiv autorů

Grada Publishing, a. s., 2012

ISBN 978-80-247-4431-5