Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Čím šíleněji, tím líp!

Příběh knihy je kouzelně prostý, ale přesto v něm neschází nic, po čem by dětský čtenář mohl zatoužit (počínaje milým humorem přes všechny ty slimáky s šesti rukama, lebkami na parní pohon, kuřepsy, mozkopavouky s třema očima a jiné obludky, až po tklivý příběh přátelství). A oč vlastně kráčí? Šílený profesor Erasmus vyrábí v útrobách laboratoře, důmyslně skryté na jeho odlehlém rodném hradě Groteskině, jednu příšeru za druhou a samozřejmě vynakládá všechno úsilí, aby byly čím dál větší a zuřivější. Patrně by už dávno rozmetaly podhradní vesničku Drbákov na kusy, nebýt zásahů malého, statečně zodpovědného hrdiny – Záplaťáka. Snad by jejich život plynul svým děsuplným tempem poklidně dál, jenže znáte to. Lidi. Ti si zkrátka vždycky musí něco vymyslet a zkomplikovat každou situaci. A tak není divu, že se i náš příběh dramatizuje s příchodem chamtivého majitele cirkusu, ó pardon, vlastně rádoby-obludária, který se o profesora a jeho hrad plný strašidel ohromně zajímá…

Samotný příběh je sice prima, ale osobně nejvíc oceňuji jeho propojení s grafickým zpracováním celého díla. Malá brožovaná knížka (padnoucí do dětských ruček jako ulitá) v sobě totiž skrývá styl, který vás chytí a nepustí. Všechny stránky mají tmavé pergamenové okraje s rozmazanými zrníčky sazí hradních zdí dolaďujících příjemné očekávání napětí a jejich otáčení si užíváte… no zkrátka jako malí. Na každé třetí straně pak potkáte jednu ze svérázných ilustrací uznávaného londýnského umělce Petea Williamsona, jehož kresby můžete najít například ve známé sérii jiných strašidelných příběhů, Raven Mysteries od Marcuse Sedgwicka nebo v některé z jiných knížek našeho autora.

Guy Bass totiž stvořil příšerek povícero, jak zjistíte návštěvou jeho webových stránek www.guybass.com. Tady se také dozvíte všechny důležité informace o tomto mladém Američanovi, žijícím v Londýně. Například to, že se jako malý toužil stát superhrdinou, ale když už to nevyšlo, píše teď knížky pro děti a poslední dobou se pouští i na bitevní pole divadelních her. O tom, že mu jde psaní od ruky, svědčí kromě stále se rozrůstajícího okruhu fanoušků také ocenění the Blue Peter Book Award za nejzábavnější obrázkovou knížku a dvojitá sklizeň the Portsmouth Book Award za krátké románové příběhy Dinkin Dings.

Zapláťák

Podle distributora je Bassův nejnovější přírůstek, tedy samotářský pan Záplaťák, určen pro čtenáře od osmi let, ale myslím, že s ním bezúhonně potěšíte i o něco mladší děti. Příběh je milý, vtipný, napínavý i poučný; a jeho kresbičky ve vás téměř probouzejí nutkání spíchnout si svého Záplaťáčka. Ostatně o tom, že se dílko zdařilo, svědčí i fakt, že jsem jedno ukryla do své tajné skříně pro Ježíška. A konečně kdo ví, možná nebude trvat dlouho a na pultech knihkupectví se v českém překladu objeví i jiná jeho díla. Tématika přátelských strašidel i ona originální animace je totiž u dětí čím dál populárnější.

Žánr: humor pro děti, fantasy
Název: Záplaťák / Skitchhead
Autor: Guy Bass
Vydal: Albatros

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts