Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Grammy Awards 2013

Grammy jsou udělovány od roku 1958, ale původně se nazývaly Gramophone Awards. V minulém roce nejvíce cen získala britská zpěvačka Adele (6 cen), za ní se umístili Foo Fighters a Kanye West. Jak tomu bude v roce 2013 je zatím ve hvězdách. Nicméně už teď víme, kdo byl nominován. Všechny kategorie a umělce můžete najít zde.

LaCultura vám, čtenářům, poskytne průřez kandidátů na cenu Grammy 2013. Každý týden vybereme pár úspěšných umělců a přiblížíme vám jejich nominace. Pro začátek jsme vybrali tři velmi slavné umělce. Gotye se třemi nominacemi Record of the Year – Somebody that I used to know,  Best Pop Duo/Group Performance  Somebody that I used to know a Best Alternative Music AlbumMaking Mirrors. Loňskou vítězku Adele s pouze jednou nominací Best Pop Solo PerformanceSet Fire To The Rain, a nakonec se třemi nominacemi Kelly Clarkson – Song of the Year – Stronger (What Doesn’t Kill You), Record of the Year Stronger (What Doesn’t Kill You) a Best Pop Vocal AlbumStronger.

– Hanka Králová

Gotye

Kdo by neznal píseň „Somebody that I used to know“? Tento hit se nedlouho po svém vydání vryl pod kůži posluchačům z celého světa. Skladba australského zpěváka, který si říká Gotye, připomíná rané období Stinga, ale o cover nejde.

Hudebník si k singlu přizval Novozélanďanku Kimbru. S písní budou společně 10. února bojovat o 3 ceny Grammy. Jsou nominováni v kategorii „Nahrávka roku“„Nejlepší výkon popové skupiny nebo dua“ a umělec pak se svým albem „Nejlepší alternativní album“.

Gotye, vlastním jménem Wouter De Backer, se narodil v belgických Bruggách, ale v jeho dvou letech rodiče emigrovali do Austrálie. Pro sólovou dráhu si zvolil umělecké jméno Gotye, které vytvořil z francouzského jména „Gautier“, jež má být francouzskou verzí jeho křestního jména Wouter. Zpěvák neodkazuje na známého návrháře, ale vzpomíná na dětství, kdy mu tak říkávala jeho matka, když navštěvovala kurzy francouzštiny.

V roce 2003 zpěvák vydal debut s názvem „Boardface“ a o 3 roky později album „Like Drawing Blood“. Největší úspěch ale zaznamenal s deskou „Making Mirrors“, z níž pochází i zmíněný hit, který vyšel 6. července 2011. Prodalo se jej přes 700 000 kusů v Austrálii a přes 5 milionů kusů ve Státech. V osmnácti zemích se skladba umístila na první příčce singlového žebříčku.

V evropských cenách MTV Gotye získal cenu v kategorii Nejlepší mužský umělec. Uvidíme, jestli v únoru dosáhne i na sošku Grammy.

– Ivana Bednářová

 

Adele

Vlastním jménem Adele Laurie Blue Adkins. Je to známá textařka a fenomenální zpěvačka s úžasným hlasem, která pochází z Londýna. Adele zná víceméně každý člověk na světě pro její úžasné songy a alba. Už v roce 2007 si odnesla prestižní cenu BRIT Awards. Vydala a napsala si mnoho skladeb. V roce 2008 jí vyšla deska z názvem „19“ a o necelé 4 roky později jste mohli v prodejnách zahlédnout CD s názvem „21“, na kterém můžete nalézt i písně „Rolling in the Deep“ či „Someone Like You“ a mnoho dalších. CD „21“ se udrželo na diskografii a v prodejnách déle než samostatné CD Madony a Rolling Stones.

Alba „21“ se již vydalo přes 4,5 milionu kousků a 8 milionu singlů. Získalo mnoho cen za zpracování videí, ale i samostatných singlů. Součástí alba je skladba „Set Fire to the Rain“, která je nominována na Best Pop Solo Performance. Tento song napsala Adele spolu s Fraser T. Smith.  Celé CD by podle mého názoru mělo získat plný počet bodů, protože je úžasné a když si poslechnete jednotlivé singly pomalu a za sebou, tak vám to do sebe začíná zapadat. Je to lahodný zvuk pro váš sluch – od bubnu přes baskytaru až ke klavíru. K tomu všemu ještě nádherný hlas Adele – rovná se něco výjimečného.

–  Pavla Zajíčková

 

Kelly Clarkson

Celým jménem Kelly Briana Clarkson je významná textařka, zpěvačka, a párkrát se objevila i jako herečka. Zviditelnila se po přihlášení do Amerického Idolu, kde porotu zaujala svým zajímavým hlasem. Tuto 1. řadu soutěže vyhrála a zároveň se stala i nejúspěšnější účastnicí. Jen za dobu 10 let svého působení prodala přes 25 milionů alb a singlů. V každé písni můžete zachytit osobitý příběh, ale i pocity, se kterými byly zazpívané. Nazpívala mnoho alb, ale i singlů k filmům. Jejím nejnovějším CD je „Stronger“, které je také aktuálně nominováno.

Na desce jsem našla 2 songy – Mr. Know It All a „Stronger (What Doesn´t Kill You)“, které ve mně zahlodaly červíka, který chtěl zjistit, co je na nich tak jedinečného.

Když jsem si poprvé poslechla celé album, písničky mi v sebe splývaly, nevěděla jsem, která právě hraje. Po druhé už to bylo lepší, protože jsem začínala rozpoznávat jednotlivé písně s jejich osobitým duchem a samostatným příběhem. Každá píseň má svůj děj. Celá deska začíná Mr.Know It All, popovou skladbou, která nám nic nového nedodá, ale ani neurazí. Když se pořádně zaposloucháte, můžete poznat výrazný zvuk elektrické kytary, ale i zvuk piána. Album končí písní Breaking Your Own Heart, kde nemálo připomíná svým hlasem kolegyni Katy Perry. Na CD můžete najít i bonusové skladby a CD s nahranými písněmi z Nashville.

– Pavla Zajíčková

 

Zda vyhraje někdo z těchto kandidátů, zjistíme až 10. února 2013. Zatím můžeme pouze spekulovat o vítězích. Výsledky budeme netrpělivě očekávat a mezitím si příští týden blíže přestavíme další interprety, kteří se také „poperou“ o sošky Grammy.