Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Les péres et les fils – viola da gamba v akci

Viola da gamba prožívala své zlaté období v době renesance a baroka, zejména ve Francii. V té době také vznikalo pro tento nástroj mnoho hudebních děl (například Bachův 6. Braniborský koncert). Od pozdního baroka začaly být gamby vytlačovány modernějšími nástroji jako viola nebo violoncello. Zvuk violy da gamba tak mají dnešní posluchači možnost obdivovat už jen na koncertech souborů, které se specializují na autentickou interpretaci staré hudby.

Nejznámějším českým gambistou současnosti je Petr Wagner, který spolu s Hanou Flekovou (viola da gamba) a Janem Krejčou (theorba a barokní kytara) budou hosty komorního koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Co se týče theorby, sloužila v baroku zejména jako doprovodný nástroj. Někteří autoři však skládali hudbu pro tento nástroj jakožto sólový.

Na programu je Suita in a moll pro violu da gamba & basso continuo od Marina Maraise, Suita pro violu da gamba & basso continuo z pera Antoina Forqueraye, dílo jménem Piéces pour 2 violes de gambe et basse continue, které napsal otec Antoina – Jean-Baptiste Forqueray, a nakonec Suita h moll pro violu da gamba & basso continuo Rolanda Maraise, což byl syn Marina Maraise.
A protože byli tito skladatelé Francouzi, nese koncert francouzský název: „Les pères et les fils“ – v překladu tedy „Otcové a synové“.
Koncert se uskuteční 10. 12. 2012 ve společenském sále DKMO od 19. hodiny.

Vstupenky si můžete koupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního centra.
Přeji příjemný poslech a krásný, ničím nerušený zážitek.