Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

(Ne)očekávaná cesta s hobitem a trpaslíky již brzy započne

 

Příběh pana Pytlíka začíná v okamžiku, kdy jej navštíví čaroděj Gandalf s nabídkou dobrodružné cesty. Přestože hobiti jsou normálně poměrně usedlí, milují jídlo a spánek, Bilbo Pytlík se s Gandalfem a třinácti trpaslíky vydává na výpravu za trpasličím pokladem, jehož se v minulosti zmocnil drak Šmak terorizující okolní obyvatele. Po cestě potkávají téměř všechny bytosti čtenářům či divákům dobře známé – skřety, Pána orlů, elfy, vrrky, obří pavouky i Gluma se získaným prstenem hrajícím v budoucím vývoji Středozemě zásadní roli.

Už z traileru je patrné, že do původního příběhu Bilba Pytlíka budou zasahovat i události, které mají vytvořit plynulejší přechod mezi Hobitem a Pánem prstenů. Také přítomnost několika herců z předchozích Jacksonových filmů, například Iana McKellena (Gandalf) nebo Cate Blanchett (Galadriel), má za úkol přilákat více diváků. Vzhledem k očekávaným vsuvkám z jednání Bílé rady ohledně vyhnání Nekromanta (Sauron) nelze předpokládat téměř pohádkový průběh, jaký britský autor zamýšlel. Právě kvůli zakomponování dalších postav je film, původně dvojdílný, rozdělen na tři části. Finální díl poslouží jako přechod mezi příběhy neobyčejného hobita a vzestupu moci prstenu. Peter Jackson, jehož režisérská pozice je vlastně dílem náhody, využíval při natáčení jak samotné knihy Hobit, tak dalších Tolkienových děl Silmarillionu a zejména literárních dodatků z Návratu krále.

Na Novém Zélandu, filmové domovině Tolkienovy Středozemě, měl snímek premiéru už 28. listopadu. Co říkají na Hobita slavní kritici nebo umělci? První ohlasy mluví o tom, že pomalý rozjezd filmu celkový dojem narušuje a může být doceněn až v rámci uvedení všech dílů, naopak však vychvalují skvělé trikové efekty.  Známý režisér Bryan Singer (X-man, Valkýra) se s dojmy svěřil na Twitteru a vyjádřil se velmi spontánně: „Právě jsem viděl Hobita. Opravdová závist vůči nové 48 snímkové technologii.“, naráží na první použití dvojnásobného počtu promítnutých obrázků za sekundu ve filmové historii.

Neočekávaná cesta bude určitě pojata jako rozmáchlá fantasy, nicméně vzhledem k režisérovým zkušenostem lze očekávat skvělou podívanou, jež si opět nalezne zaryté fanoušky napříč celým světem a nedá jim spát do premiéry dílu následujícího. Aneb uvidíme se na beznadějně vyprodané půlnoční premiéře.