Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Zahalme se do šedé…

Už v názvu knihy je ukryto jméno hlavního hrdiny Christiana GREYE (grey = anglicky šedý), miliardáře, který vyznává poněkud odlišný způsob života než ostatní muži. Preferuje totiž dominantní postavení v sexu. Ženy mu musejí být naprosto podřízené, a když ne, potrestá je různými způsoby jako je například vyplácení dřevěnými důtkami (kožené provázky, na jejichž konci jsou malé kuličky) nebo rákoskou. Druhou hlavní postavou je Anastasia Steelová, studentka angličtiny, která žije, na rozdíl od Christiana, úplně obyčejný život. Anu potkáváme v okamžiku jejích státnic a přípravy na ně. Spolu se svou kamarádkou Kate (šéfredaktorka školních novin), se kterou bydlí po celou dobu jejich studia na univerzitě, chystají velké plány týkající se života po škole.

Christian a Ana se poprvé setkávají při interview, jenž musí Ana udělat místo Kate, která onemocněla. Ana je Christianem naprosto uchvácena, nikdy ji žádný muž nepřitahoval tak jako on. To ovšem ještě netuší, co všechno ji s Christianem čeká. Po rozhovoru Ana předpokládá, že ho už nikdy neuvidí, ale jak už to tak bývá, Christian se o den později objeví ve dveřích obchodu, kde Ana pracuje. A tak začíná příběh, ve kterém spolu bojují láska ze strany Any a chtíč ze strany Christiana. Ana nedokáže odolávat jeho osobnosti, která je zahalena tajemstvím, a proto se s ním i po odhalení jeho zvláštnosti chce nadále stýkat a přistoupit na jeho pravidla hry. Rozbíhá se kolotoč erotických zážitků, o kterých se Aně ani nesnilo.

Příběh mi trochu připomíná známou pohádku o Popelce. Nepříliš bohatá Ana potká novodobého prince Christiana, bydlícího v proskleném bytě v nejvyšším patře mrakodrapu. Koupí jí mobil, laptop i auto a Ana se tak dostává do jiných kruhů, než na které je zvyklá. V tomto případě je ale „pohádka“ okořeněná o princovu bezmeznou dominanci (především – ale ne výhradně – v posteli).

První polovina knihy je velmi poutavá, já osobně jsem se ponořila do děje a musela obracet stránku za stránkou, nucena potřebou dozvědět se, co bude dál. Druhá polovina už mě tak moc neoslovila, všechno se točí jen okolo popisování sexu Any a Christina. Ovšem musím uznat, že styl, jakým autorka tyto pasáže napsala, dává nekonečné možnosti čtenářově fantazii. Bohužel jsem ale v této polovině knihy postrádala dějovou linku, což se na druhou stranu může líbit lidem, kteří se celou dobu těší na Aniny a Christianovy erotické hrátky. Co musím ještě určitě zmínit, jsou výrazy, které Ana používá. Neustálé opakování slov „Božínku!“ a „Ježkovy zraky!“, které mi vůbec nesedly do situací, ve kterých byly použity, mě po nějakém čase docela iritovalo. I samotná osobnost Any mi ke konci knihy lehce vadila. Měla jsem pocit, že Anino chování je už příliš přehrávané. Celkově bych ale knihu nehodnotila záporně, je to poměrně slušné čtení na volné večery.

Fifty Shades of Grey je první částí trilogie. Další pokračování nesou názvy Fifty Shades Darker (O padesát odstínů tmavší) a Fifty Shades Freed (Padesát odstínů na svobodě). O popularitě příběhu svědčí fakt, že v Británii se během 11. týdnů prodal více než 1 milion výtisků, čímž kniha sesadila z pomyslného literárního trůnu Da Vinciho kód od Dana Browna, který se držel v čele. Vedení ztratily také Bajky Barda Beedleho od známé autorky Harryho Pottera J. K. Rowlingové, které se pyšnily největším množstvím prodaných paperbacků za týden. Kniha se tak stala celosvětovým bestsellerem. V nedávné době získala autorka EL James dvě významná ocenění, a to UK National Book Awards za Populární knižní beletrii roku a Goodreads Choice Awards za Nejlepší romanci.

Kromě dalších dvou částí příběhu, se můžeme těšit také na filmové zpracovaní. Filmová práva zakoupilo studio Universal.

EL James pracovala jako televizní manažerka, ale jak ona sama říká, jejím snem bylo už od dětství napsat knihu, kterou by lidé milovali. Díky Fifty Shades of Grey se jí sen právě plní.

 

 

Název: Fifty Shades of Grey (Padesát odstínů šedi)

Žánr: román

Autor: EL James

Přeložila: Zdeňka Lišková

Vydal: XYZ

Počet stran: 620

Doporučená cena: 399 Kč