Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Amélie a tma aneb kdo by se ducha bál

Petra Neomillnerová je česká spisovatelka, která se věnuje magii, přírodě a poezii. To vše se odráží do její tvorby představující fantasy novely a povídky. Nejvíce ji čtenáři mohou znát z časopisu Pevnost, kam pravidelné přispívá. Její nová kniha Amélie a tma se nijak nevymyká jejímu stylu psaní.

Příběh se odehrává kolem starého a zapomenutého domu v Praze. Dům má dva obyvatele – 12letou Amélii a maminku Lydii, bývalou operní zpěvačku. Na první pohled se může zdát, že je vše naprosto v pořádku. Ovšem to by Amélie nesměla být duch, který tento dům obývá s kočkami a maminkou už 122 let. Jedinou pro ni živou společnicí je černá kočka Nita, se kterou Amélie na svém černém kole podniká v noci výlety k Malé říčce. Ale jedné noci není Amélie u říčky sama, vyruší plačící dívku Markétu. V tento okamžik se rodí mezi dvěma zcela odlišnými děvčaty přátelství, které jim změní život.

Autorka výborně zvolila styl vypravování, ve kterém vše přenechala na pohledu dvou děvčat v dospívajícím věku Amélie a Markéty. Vnímání a prožívání obou děvčat se zároveň doplňují a jsou zcela jasně od sebe odděleny a čtenář se necítí nijak ztracen. Dané okamžiky příběhu jsou krásně doplněny ilustrací Lubomíra Kupčíka, jež dovrší atmosféru k samotné perfektnosti.

I když se může zdát, že kniha má hlavní hrdinku Amélii, není tomu tak. Největší pozornost se přiklání k Markétě, dívce, která dospívá a má problémy jak s matkou, tak s chlapci a kamarády. Samotný Albatros doporučuje knížku dětem od 8 let. Ale já bych osobně doporučila starším dívkám od 10 až 13 let věku, které se do těchto problémů, v nichž se i samy nacházejí, dokážou vcítit a knihu přečíst jedním dechem.

Celkově se mi tato kniha líbila i, přesto že jsem na ni byla poněkud starší a tudíž jsem si ji nemohla vychutnat tak jako mladé dívky. Nejvíce se mi zamlouval styl psaní protkaný krásnou duchovně naladěnou ilustrací. Jen si myslím (možná to bude způsobeno četbou náročnější literatury), že by autorka mohla děj daleko více rozvést. Co je zajímavé a pro dnešní mládež zvláště, že se autorka nebála použít moderní motivy. Objevují se tu výrazy Icq, Amy Winehouse, Naruto a mnoho dalších. Bohužel si myslím, že to může pro pozdější čtenáře, těchto termínů už neznalých, působit zmateně. Každopádně tato kniha splnila svůj cíl a pokud nevíte, jaký dárek svým dcerám pořídit, tato kniha bude dobrou volbou!

Na samotný závěr musím zmínit výborně zvolenou obálku knihy, která si svým vzhledem hledajícího čtenáře přímo z regálu knihkupectví zavolá. A převážně osloví cílovou skupinu, pro kterou tato kniha vznikla.

Amélie a tma
Autor: Petra Neomillnerová
Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 92