Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Derniéra Proti Směru

 Hlavní foto je z oficiálního facebook profilu kapely

Proti Směru, Opava a koncerty v Jamu patří jednoduše k sobě a pokaždé, když navštívím toto slezské městečko, tak mi tato slavná trojka vyvstane na mysli jako první. Ohlášení konce bylo proto opravdu nemilé překvapení. Zvláště, když Proti směru byli, a ještě stále jsou, jednou z mála opavských kapel, které to dotáhly poměrně daleko. A ačkoli to nedělám ráda, tak zde je namístě zabruslit, sice jen lehce, do historie těchto opavských rebelů.

Takže jak to všechno začalo? Řekla bych, že nejspíše ne jako u každé jiné kapely. Začátky byly zajímavé, kluci se totiž prakticky učili hrát za pochodu, ale nakonec to dopadlo dobře.V roce 2003 vydali své první CD, které pojmenovali Skins Punks & Rebels. Samotný název nejspíše napoví, do které že se to hudební škatulky začali řadit. Následovalo splitko z roku 2005 s další známou kapelou Degradace, kde si songy rozdělili půl na půl. Nutno říci, že splitko mělo velký úspěch, spustila se škála koncertů a Proti Směru se zapsali do podvědomí všech vyznavačů této hudby. Navíc zde můžeme najít takřka hymnu, bez které si koncert Proti Směru upřímně nedokážu představit – „Boot Boys“. Tento song, který splitko otevírá, se stal opravdu parádní vizitkou, při níž se vždy rozezní celé publikum.

154432_10151478883177525_1211641026_nNemenší úspěch zažilo CD V Každém z Nás, jenž dostalo trošku jiný kabát, než na jaký jsme byli u Proti Směru zvyklí. Nicméně žádná kapela neustrne, ale vyvíjí se dál a to se stalo i Proti Směru, hudebně, textově a vlastně všelijak, dokonce jim přibyla jedna kytara. Některé písně zaujaly místo srdcovek a musím říct, že právem. Vůbec poslední album spatřilo světlo světa v roce 2010 a nese název Na cestách.

Následovalo několik vydařených koncertů a to nejen v ČR. Takže co se sakra stalo, že se kapela rozpadá? Jeden z hlavních problému byl, že členové Proti Směru měli i jiné „hudební aktivity“ než jen tuto kapelu.  Samozřejmě našly by se i další faktory, a nebylo by jich nejspíše málo, které klukům nedovolily dělat hudbu v Proti Směru naplno a tak, jak by si přáli. I z tohoto důvodu byli nuceni zanechat této bohulibé činnosti. Ačkoliv není rozpad kapely nic příjemného, tak Proti Směru na to pohlíží z té lepší stránky.  I když…  čas ukáže jestli se ještě Proti Směru vzkřísí k životu. Takže konec? Možná začátek něčeho nového.

Nicméně to nejlepší nakonec, poslední rozlučkový koncert nemůže proběhnout nikde jinde než v Opavě a to v klubu ART v sobotu 26. ledna 2013. Jak se očekávalo, zájem byl obrovský, což má za následek vyprodání lístků. Jako předskokan se ukáže další slavná kapela Nežfaleš.

 

Eva Peterková

Eva Peterková

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook