Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Nelly a svět příšerek

Nelly si podá inzerát a ejhle, netrvá dlouho a je tu první nabídka hlídání. S trochou nervozity a pořádnou dávkou zvědavosti se vydává do Nugátové čtvrti, kde je všechno jinak. Chvilku to trvá, ale brzy pochopí, že nemůže nikoho soudit podle vzhledu nebo jeho podivných zvyků, například ohledně jídelníčku složeného z rybích očí v předvařeném slizu. Brzy si však mezi příšerkami najde nové přátele a zažije spoustu legrace i dobrodružství, o kterých se jí ani nezdálo.

nelly, hlidacka priserekOtcem myšlenky kurážné hlídačky příšerek není nikdo jiný než známý britský autor Kes Gray, jehož dílo se v českých knihkupectvích objevilo teprve v loňském roce, společně s knihou Nelly a příšerky. Letos v srpnu se děti dočkaly druhého pokračování příběhu, pod názvem Nelly, hlídačka příšerek. Kdo ví, dost možná, že nás čekají překlady i dalších knih z několikadílné série, přičemž každá se zabývá novou strašidláckou rodinkou. Koneckonců se vydané překlady vyšplhaly v českých žebříčcích hodnocení čtenářských databází pěkně vysoko.

Knedla je vzal chapadly ochranitelsky kolem ramen a doprovodil je zpátky do obývacího pokoje. „Nelly, tohle je hodně špatné,“ mlaskl. „Hezká telka, mimochodem.“ Jetelka se usmála a přikývla, ale Nelly se zachmuřeně posadila na gauč. „Tys dala Jetelce pod polštář zub, že ano?“ mlaskl Knedla a snažil se, aby to nevyznělo příliš kriticky. „Ano, ale to my doma děláme vždycky, když mě nebo Asti vypadne zub. U nás, když se to udělá, tak přiletí zubní víla, až usneme, a vymění zub za minci,“ řekla na svou obranu Nelly. „Ve skutečnosti to není opravdická zubní víla, ale maminka nebo tatínek. Zubní víly neexistují.“ Knedla se plácl chapadlem do čela a zavřel všechny čtyři oči.

„Když vypadne zub příšerce, hodíme ho do koše a zašroubujeme víko. Nikdy, nikdy ho nedáváme pod polštář. Když dáš pod polštář příšerčí zub, stane se to nejhorší, co se může stát.“ Nelly se připravila na hodně špatnou zprávu. Knedla otevřel své stříbřitě šedavé oči a potřásl vážně hlavou. „ Do pokoje přiletí ZUBNÍ VÝRA, Nelly. Žádná víla nebo vaši. Objeví se tam prskající, crčící, nenávistná příšera, které jde jen o to jedno. O tvé zuby. Jak jednou přiletí, Zubní Výra z domu neodejde, dokud si nenaplní pytel tvými zuby.“ Nelly se zavrtěla v gauči. „Ale mě se zuby neviklají,“ řekla a zkontrolovala si je jazykem. „Ani mně,“ zabručela Jetelka. „Zubní výru nezajímá, jestli se viklají nebo ne. Dostane se ti do pusy násilím a vykroutí ti je i s kořeny!“ mlaskl Knedla. „Za chviličku ti zbudou jen holé dásně.“

Nelly, hlídačka příšerek – Bukůrkové z čísla 11

Svět anglické a americké literatury zná ale mnohem více Grayových postaviček. Mezi ty nejoblíbenější patří například drzá holčička Daisy, myší sestřička Nibbles, krokodýl Connie s bolavým zubem a další zvířátka z Kouzelného města. V seznamu děl autora reklamních sloganů, který se rozhodl naslouchat dětem a stát se spisovatelem, ale najdeme i mnoho knížek, které se snaží těm nejmenším nenásilně vysvětlit různé životní situace, na které mohou narazit, a není právě nejlehčí najít vhodná slova k jejich objasnění. Některými z nich jsou například očekávání a narození sourozence, návrat maminky do práce, ale i vážnější témata jako rozvod, adopce nebo šikana. Kes Gray na svých oficiálních stránkách www.kesgray.com dodává: „Když píšete pro děti, musíte jim umět naslouchat. Sám mám doma tři děti a mohu sebevědomě prohlásit, že je patrně poslouchám mnohem víc než ony mě.“

Mám-li zpracování příběhu spravedlivě posoudit, musím říct, že se mi nesmírně líbí jeho hlavní myšlenka. Zajímavé je i zpracování světa příšerek a jeho propojení se světem zcela normálním, takže pro děti není těžké si představit, že by se podobný příběh mohl stát i jim. Ze způsobu, jakým je kniha napsána, cítíte, že byl skutečně stvořen pro děti a jejich fantazii. Sebeděsivější dětské představy a noční můry (například zmíněná představa příšery, která vám vytrhá zuby) je vyřešena vynalézavým důvtipem a zakončena zvukem zvonivého smíchu. Právě on je totiž pro lidské uši tou nejlepší hudbou. Samotní čtenáři určitě ocení i příjemně jednoduché a nápadité ilustrace Stephena Hansona.

Přesto se ale najdou i stinnější stránky knížky. Občas někde narazíte na překlep či chybějící písmenko a po pravdě se osobně nedokážu smířit s jejím skálopevným přesvědčením, že zubní víly neexistují. Koneckonců Nelly se přece ocitla ve světě plném neexistujících strašidel, tak proč by nemohlo vzduchem poletovat také jiné stvoření?  Nicméně to je jen srdeční záležitost související s příběhem Petra Pana. V co věříme, si ale musíme rozhodnout každý sám, ať už je nám osm, nebo osmdesát, ať už se týká dobrotivých víl, nadpřirozených bytostí, běhu světa, nebo jakýchkoli strašidel, které se v něm vyskytují.

Kes Gray: Nelly a příšerky

Albatros 2011

244 stran

199 Kč

 

Kes Gray: Nelly, hlídačka příšerek

Albatros 2012

296 stran

219 Kč

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts