Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Unikátní výstava díla Josefa Čapka

Galerie GATE v Praze pořádá výstavu pozoruhodného díla Josefa Čapka. Tématem výstavy jsou sociální motivy v tvorbě českého velikána v letech 1916–1926.

Tato pozoruhodná výstava je koncipovaná z děl Galerie Středočeského kraje a vzácných kreseb a grafických prací z Čapkovy rodinné pozůstalosti.

V galerii nalezneme především 160 děl, již zmíněné grafické práce, ale i kresby a dva obrazy, na kterých malíř zvěčnil nelehkou sociální situaci první poloviny dvacátých let minulého století, silně poznamenané válkou, krizí a nezaměstnaností. Na grafikách převažují postavy nevěstek, žebráků, pijanů a chudých lidí obecně.

Josef Čapek využíval většinou kresby jako přípravu na obrazy, ale to neubírá na jejich umělecké hodnotě. Čapek byl schopný zachytit těžký lidský úděl na formátu jen o málo větším, než je poštovní známka. Sám pak tyto drobné kresbičky sestavoval do souborů a lepil je na karton, který signoval.

Josef Čapek (1887-1945) bezesporu náleží mezi přední české umělce. Jeho rozsah tvorby je obrovský – nebyl to jen malíř, grafik, knižní ilustrátor, ale také spisovatel a fotograf. Se svým bratrem Karlem tvořil vynikající tandem. Společně dali světu nové slovo „robot“.

Čapek se řadí mezi nejvýznamnější evropské kubisty. Patřil ke generaci, která se narodila v 80. letech 19. století a zasloužila se o avantgardní umělecký a literární vývoj v období před první světovou válkou a během ní. Jeho dílo je neseno v humanistických hodnotách. Do každého svého projevu vkládal přesvědčení, že lidstvo představuje eticky nerozdělitelný a rovnoprávný celek.

Pro svůj umělecký, politický a především lidský postoj byl krátce po vypuknutí 2. světové války zatčen gestapem a převezen do koncentračního tábora Dachau, poté do Buchenwaldu, kde maloval rodokmeny esesáků spolu s Emilem Fillou. Další zastávka byla Sachsenhausen, kde pracoval v malířské dílně a tajně překládal anglickou, španělskou a norskou poezii. Poslední zastávka byl koncentrační tábor Bergen-Belsen. Kde zahynul buď na tyfus, nebo při pochodu smrti. Datum jeho smrti ani jeho skutečný hrob neznáme. Jeho dílo však žije dál.

 

Pořádá GASK – Galerie Středočeského kraje
v GATE – Galerii a informačním centru
Husova ulice 21, Praha 1
od 12. 12. 2012 do 3. 3. 2013

Otevřeno pondělí–sobota: 10.00–18.00, neděle: 11.00–18.00