Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Vynalézavá výstava Technického muzea

Vzhledem k vysoké návštěvnosti v hlavním městě se s napětím očekává počet návštěvníků výstavy v Brně, kde se počítá s výskytem také zahraničních návštěvníků ze Slovenska, tak jako tomu bylo u loňského projektu Play. Na rozdíl od Prahy je „moravská verze“ výstavy obohacena o interaktivní hru pro děti a dospělé s názvem Dobrodružství vědy. Ta vznikla ve spolupráci šesti zemí (Slovinsko, Rakousko, Maďarsko, Česká republika, Polsko a Slovensko) v rámci projektu Evropské unie CESA a získala na oblíbenosti. Po skončení projektu byla hra ukončena a nyní získána zpět jako součást výstavy, která je společným dítkem Národního muzea, Národního technického muzea a Technického muzea v Brně.

Vynálezci a vynálezy prezentují pestré osudy více než 20 osobností, které po sobě zanechaly nesmazatelná díla světového či evropského významu v mnoha oborech lidské činnosti, ať už se pohybujeme v oblasti techniky, lékařství, zemědělství, biologie, chemie, nebo dokonce humanitních věd. Svého šálku kávy se dočkají také milovníci kuriozit, veselých až absurdních nápadů a výtvorů. Jak ale uvádí oficiální text výstavy „ Možná vás překvapí, kolik předmětů z běžného života je českého původu. Některé vynálezy si můžete prohlédnout v originále, u jiných zase pomocí různých interaktivních modelů a her vyzkoušet princip, na kterém fungují. Pro děti i hravé a zvídavé dospělé návštěvníky jsou připraveny životopisné komiksy třinácti osobností a hra na vědce – jak jinak se lépe vcítit do života vynálezce, než si osobně zakusit všechny nástrahy osudu, které vědci jeho bádání znepříjemňovaly, nebo naopak přispěly ke zdárnému konci.“

Ještě doplníme, že mezi nejznámější české vynálezy patří bleskosvod Václava Divíška (pseudonym Prokop Diviš), možnosti využití elektřiny představené Františkem Křižíkem, rozlišení krevních skupin Karlem Landsteinerem z Vídně a českým neurologem Janem Jánským, kontaktní čočky geniálního chemika Otty Wichterleho, polarografie – za niž získal Jaroslav Heyrovský Nobelovu cenu, nebo první sestrojený lodní šroub J. L. F. Ressela.

Vynálezci a vynálezy

Technické Muzeum

Královo pole, Brno

Pondělí:  zavřeno
Úterý – neděle:     9–17 hodin

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts