Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Element F – fotografie a umění ve druhé polovině 20. století

Účelem této výstavy je pokusit se kriticky podívat na zažitou představu o vztahu fotografie a výtvarného umění, v němž přídavné jméno „umělecká“ hrálo donedávna úlohu sporného bodu, kolem kterého se roztáčely nekonečné a často plané debaty. Avšak na druhou stranu diskuse přinesly aktivity produkující umělecké hodnoty, na které bychom neměli zapomínat. Díla výtvarného umění jsou v expozici zastoupena z toho důvodu, že nějakým způsobem odrážejí vztah k principům fotografie.

Klíčový moment pro koncepci celé výstavy je objektivní zachycení vnějšího světa, tedy schopnost dokumentace. Snahou fotografie není být nástrojem dokonalé reprezentace skutečnosti. Jak pro fotografii, tak pro výtvarné umění hraje velkou roli referenční rámec, jelikož jakékoli umělecké médium buduje vlastní specifický vztah, který vychází z jeho jedinečných možností.

Ivan Pinkava - Maska

Ivan Pinkava – Maska; zdroj: http://www.moravska-galerie.cz

V Pražákově paláci lze zhlédnout 26 děl výtvarného umění a 180 fotografií zařazených do deseti sekcí zabývající se určitým tématem např. fotorealistická malba, krajina, dokumentární fotografie, informel. Jednotlivé úseky navíc zahrnují i jiná média jako jsou videozáznamy či plastiky. Záměrem je ukázat jejich propojení na základě sdílených principů. A na koho se můžeme těšit? V Elementu F zastupují tito umělci: Ivan Pinkava, Viktor Kolář, Josef Sudek, Krištof Kintera, Václav Jirásek, Jan Svoboda, Bohumír Metal, Jindřich Štreit či Petra Skoupilová. Tato výstava zahrnuje jak práce neznámých autorů, tak i již uznávaných umělců.

Element F uzavírá trojdílnou sérii výstav věnovaných problematice fotografie a umění, která postupně představila vývoj fotografie v naší zemi od jejího počátku až do současné podoby. Tedy je to ohlédnutí za padesáti lety existence fotografické sbírky uložené v Moravské galerii v Brně (převážná část vystavených exponátů pochází ze sbírky Moravské galerie). Nutno, ještě dodat, že Galerie dodala k této výstavě praktický katalog, ale také vydala ke všem třem výstavám (V plném spektru a L’étude d’après nature) rozsáhlou knižní publikaci. V rámci doprovodného programu probíhají zajímavé přednášky o fotografiích. V nejbližší době proběhnou komentované prohlídky s kurátorem 20. února. O několik dní dříve 7. února výstavu doplní FOTO-TIME, nový cyklus tematických večerů zaměřených na fotografii a nová média s kurátorem Jiřím Pátkem a teoretikem Evženem Sobekem. Cílem je objasnit jaký je vzájemný poměr praxe a teorie? Jak se tyto dvě složky jednoho celku potírají, prolínají a doplňují?

Termín: 7. 12. 2012 – 3. 3. 2013

Místo konání: Pražákův palác, Brno

Otevírací doba: St – Ne: 10-18 hod., Čt: 10-19 hod., Po, Út: zavřeno

Vstupné: 80/40 Kč, rodinné 170 Kč

 

zdroj: http://www.moravska-galerie.cz