bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

První německojazyčná magorovská monografie bude představena ve Vídni

V únoru 2013 vychází u rakouského vydavatele Braumüller Verlag první německojazyčná kniha o Ivanu Martinovi Jirousovi alias Magorovi (1944–2011) nazvaná Ivan Martin Jirous – život / dílo / čas. Kniha poskytuje čtenáři reprezentativní průřez rozsáhlou tvorbou tohoto českého básníka a kritika umění. Kniha bude poprvé veřejnosti představena v Českém centru Vídeň dne 19.2.2013 v 18:30 a zahájí ji známý rakouský spisovatel Josef Haslinger (držitel mj. Čestné ceny rakouských knihkupectví / Literární ceny města Vídně 2000), který přečte i úryvky z knihy.

Ivan Martin Jirous je v německy mluvící oblasti spíše neznámou osobností. Je označován za jednu z legend československého undergroundu. Spolupracoval zejména s kapelou The Plastic People of the Universe. V sedmdesátých a osmdesátých letech pořádal řadu ilegálních či pololegálních koncertů, výstav a dva festivaly, podepsal i Chartu 77. V této době byl z politických důvodů opakovaně vězněn. Celkem strávil v komunistickém vězení více než osm let. V roce 2006 byl vyznamenán jednou nejprestižnějších českých cen za literaturu – Cenou Jaroslava Seiferta.

Nově vydaná kniha obsahuje mj. eseje, kritiky, dopisy z vězení, pohádky a básně. Autorská tvorba je doplněna dobovými
dokumenty, materiály z archivu státní policie, fotografiemi a texty o Ivanu Jirousovi, čímž věrně dokládá i situaci na disidentské a politické scéně bývalého Československa. Texty z knihy pocházejí mj. z pera Václava Havla, Karla Schwarzenberga, Martina Machovce, Paula Wilsona, Kurta Vonnenguta a Eugena Brikciuse.

Součástí prezentace knihy bude uvedení krátkého filmu o I. M. Jirousovi (režie: Abbé Libansky). Moderují vydavatelé knihy Abbé Libansky a Barbara Zeidler.  Kniha byla vydána ve spolupráci s Institut für kulturresistente Güter Wien a Ministerstvem kultury ČR.

České centrum ve Vídni bylo otevřeno v červnu 1994 ve středu města, v nedalekém sousedství Hofburgu a je členem asociace Kulturních institutů zemí Evropské unie (EUNIC) ve Vídni.

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 21 zahraničních metropolí 3 kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.