bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Závěrečný koncert dirigentských kurzů

V pátek 22. 2. 2013 od 19. hodiny se odehraje ve společenském sále Domu kultury města Ostravy Závěrečný koncert dirigentských kurzů.

Tento večer lze nazvat také „ruský“ – všichni autoři, jejichž díla orchestr zahraje, jsou Rusové, kteří mají světový význam. Trojice Glinka – Čajkovskij – Prokofjev  nebyli členy hudební Mocné hrstky, avšak Rusku přenechali vzácný poklad, jímž země může kulturně potěšit svět.

V programu zazní energická a romantická předehra M. I. Glinky k jeho opeře Ruslan a Ludmila. Skladatelovu druhou operu, v níž použil mimořádně rozmanité kompoziční postupy, společnost nejprve přijala chladně. Posléze mu opera zajistila slávu, jak je však zvykem lidí – po smrti. Glinka jako skladatel získal velký význam nejen v ruské hudbě – je považován za otce ruské klasické hudby, ale i v hudbě světové.

P. I. Čajkovského známe hlavně díky Labutímu jezeru či Louskáčku. Světoznámý skladatel, který studoval na právnické fakultě v Petrohradě, psal také opery a symfonie. Tento večer však  za sólový klavír usedne Ladislav Doležel, držitel řady ocenění na národních i mezinárodních soutěžích, a zahraje Čajkovského emotivní Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll.

Večer zakončí suita z díla Romeo a Julie od S. Prokofjeva, ve které by se mělo objevit téma působivého Tance Králů z baletu (pod jiným jménem „Montekové a Kapuleti“). I tento autor nabyl světoznámosti díky svým výjimečným dílům, avšak v naprosto jiném období – moderně. Musím však upozornit, ne všechna díla jsou neposlouchatelná. I modernističtí skladatelé tvořili díla s půvabnou melodií. Mezi tato patří i Prokofjevova suita.

Na závěr vám oznámím příjemnou zprávu: vstupenky nemusíte nikde kupovat – vstup na koncert je zdarma.