Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

„Život v asijském paláci. Láska, luxus, zahálka“

Sbírka orientálního umění Národní galerie v Praze připravila další výstavu v prostorách stálé expozice v paláci Kinských. Výstava propojuje různé oblasti asijského umění – společným tématem se stává palácový život, především se zaměřením na tři okruhy života v paláci – na lásku, luxus a zahálku. Ikona celého projektu, která se objevuje na titulní stránce katalogu i na plakátech k výstavě, představuje íránská olejomalba z 19. století Milenecký pár. Obraz je součástí stálé expozice asijského umění v prvním poschodí paláce Kinských.

Foto: Národní galerie v Praze, List z čínského erotického alba, pozdní dynastie Čching

Foto: Národní galerie v Praze, List z čínského erotického alba, pozdní dynastie Čching

Jedním ze vzácných exponátů, které můžete na výstavě vidět, je čínská porcelánová váza. Nad vázou jsou vystaveny čínské dámské botičky nazývané zlaté lilie. Zmiňované botičky v malířství zároveň představovaly významný erotický symbol. Jednou z kategorií zobrazujících milostné vztahy mezi mužem a ženou byla od konce dynastie Ming erotická a pornografická malířská alba. Deset listů tohoto žánru od anonymního autora ve svých sbírkách uchovává i Národní galerie. Také indická malířská díla odrážejí svět lásky, rozkoše a zahálky. Situovaná jsou do zenány, tedy do části paláce určené výhradně ženám. Dva obrazy, které představují život v zenáně, jsou také součástí výstavy v Národní galerii.

Nejvýznamnější palácový komplex v Indii císařská rezidence Červená pevnost v Dillí byla vybudovaná v 17. století. O tom, jak se tu žilo, zanechal podrobné zprávy například italský cestovatel Niccolao Manucci, kterému se jako lékaři podařilo nahlédnout i do soukromí zenány.

Tibetská kultura je velmi spjatá s buddhismem, a proto téma luxusu, přepychu a zahálky není úplně aktuální, ale i zde se setkáváme s palácovou tématikou.  5. dalajláma byl velkým mecenášem umění a za jeho působení se stala Lhasa hlavním městem. Potala byla sídlem nejen vlády, ale také osobním palácem dalajlámů a také velkým centrem klášterního života.

 

Název výstavy: Život v asijském paláci. Láska, luxus, zahálka

Místo konání: Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, 110 15 Praha 1

Datum konání: 13.09.2012 – 10.03.2013

Více informací: www.ngprague.cz