Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

3. kolo Radegast Líhně 2013 v klubu Garage ovládla kapela Neeasi

Forgotten Voices

Forgotten Voices. Foto: Veronika Galáčová

Radegast Líheň je soutěž amatérských kapel převážně rockového zaměření,která probíhá již 13. rokem. Soutěž má šest kol, přičemž každé kolo probíhá ve čtyřech klubech – ostravská Garage, havířovský Jazz club, ostravský Barrák a opavský Jam. V rámci jednoho kola vzejde z každého klubu jeden vítěz, vybraný odbornou porotou, který postoupí do semifinále. Postupně se kapely probojují až do finále, kde o celkovém vítězi rozhodnou diváci. My jsme tentokrát opět navštívili martinovský klub Garage.

A že to tedy rozhodně stálo za to. O postup bojovaly tři kapely – Forgotten Voices z Ostravy, Neeasi z Vysokého Mýta a SPB ze Sázavy.

Před sedmou hodinou se Garage začala plnit převážně fanynkami, neboť první hrající kapelou byli Forgotten Voices, mezi jejichž členy patří, kromě dvou mladých dívek, také tři mladí kluci. Lehce po sedmé se kapela objevila na pódiu a začala hrát. Jako jediní ze všech třech kapel měli Forgotten Voices všechny texty v angličtině. Jejich hudba byla mladistvá, rytmická a hlavně plná energie. Jedním z jejich hudebních nástrojů byly housle, které zjemňovaly a doplňovaly rockový styl kapely. Rozhodně to byl slušný začátek večera.

Neeasi. Foto:

Neeasi. Foto: Veronika Galáčová

Jako druhá se představila skupina Neeasi, která si už na začátku naklonila ostravské fanoušky tím, že je vynášela do oblak. Říká se, že to nejlepší přichází nakonec, ale tohle byla právě ta výjimka, co potvrzuje pravidlo. Texty této kapely, která se skládá z pěti chlapů, byly, až na jeden, všechny v češtině, což jsem ocenila, protože angličtiny je v dnešní době všude kolem dost a dost. V momentě, kdy Neeasi začali hrát, jsem měla jasného favorita na vítěze. A myslím, že to tak cítila celá Garage. Neeasi byli o poznání zkušenější než předchozí kapela a naservírovali nám pořádnou dávku opravdu dobré rockové hudby. Každá z jejích melodií byla osobitá a chytlavá a nestalo se, že bych měla pocit, jakoby mi jednotlivé písně splývaly. K tomu navrch úžasný hlas zpěváka a člověka to zvedalo ze židle. Jediné, co se mi nelíbilo, byl pokus jednoho člena o show, který se při právě hrajícím ploužáku vrhnul mezi diváky a vyváděl, jakoby hrál Highway to Hell, což byl pro mě rušivý element, vzhledem k již zmíněné právě hrající hudbě. Až mě mrzelo, když hráli poslední písničku, protože takovou hudbu by člověk mohl poslouchat pořád. O přestávce jsem se dokonce přistihla, jak si pobroukávám jednu z jejich melodií.

SPB. Foto:

SPB. Foto: Veronika Galáčová

Asi o čtvrt na deset přišla na řadu poslední kapela – SPB, kterou tvoří 6 členů – 5 mužů a jedna dívka. SPB byli výjimeční tím, že jejich písně byly všechny formou duetu zpěváka a zpěvačky. Texty byly také v češtině. Jejich hudba byla pohodová a uvolněná, ale ačkoliv byl hlas zpěvačky ohromující, neslyšela jsem nic, čím by vystupovali z řady, něco, čím by přebili ostatní kapely.

 

Vítězem v klubu Garage se stal můj favorit, tedy kapela Neeasi, což pro mnohé návštěvníky nebylo, po vystoupení této kapely, příliš velkým překvapením. V klubu Jam se vítězem stali Mass Perception, v Jazz club Solar System a v klubu Barrák Days the Ends.

Více informací o soutěži a celý program najdete na oficiálních stránkách Radegast Líhně: www.lihen.cz