Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Cílevědomý a zároveň přecitlivělý chlapec, který rád provokuje, seznamte se s Voxelem

Autorka hlavní fotografie: Helene Ngoc Anh Nguyen. Styling + haircut: Doan Duc.

Do povědomí lidí, zatím, nejste moc zapsán. Jak byste se sám popsal?

A já si naivně myslel, že už jsem se stačil trochu zapsat :-) Popisovat sebe samotného mi vždycky dělalo problém, to spíše ostatní by měli popisovat. Nejspíše by ale padly slova jako cílevědomý, přecitlivělý, rozpolcený.

Zjistila jsem, že jste velmi nadaný na hudební nástroje a začínal jste od mladých let. Kolik hudebních nástrojů ovládáte? 

To spojení „ovládat nástroje“ je hodně ošemetné, totiž to, co mě samotnému může připadat, jako že nástroj ovládám, by např. konzervatoristovi připadalo směšné. Jednoduše – umím zahrát na flétnu, kytaru, cajon, klavír, basu, bicí. Méně na ukulele a heligonku. Dříve jsem toužil po tom být multiinstrumentalista.

21

Autorka: Helene Ngoc Anh Nguyen
Styling + haircut: Doan Duc

Procházel jste hudebním vývojem? Střídal jste hudební styly, býval jste třeba divokým rockerem?

Určitě, snad jako každý. Jsem rád, že jsem nezůstal u jednoho a prošel si více styly, kapelami, uskupeními. Lidi by do mě dnes neřekli, že jsem zpíval se System of a Down revival a v kontrastu jsem jezdil „tour“ po čajovnách, kde jsem hrál akusticky na kytaru/klavír. V pubertě jsem spíše býval „divokým“ punk rockerem, emařem,…teď si jedu cirkusácko-napoleonský „voxel style“ :-)

Vystupujete pod přezdívkou Voxel. Proč jste se vzdal svého jména Václav Lebeda a používáte pseudonym? Byly v tom např. osobní důvody, kdy jste chtěl umělecký život oddělit od soukromého?

Přesně tak, byly v tom osobní důvody. Jak zmiňujete, chtěl jsem si oddělit svoji osobnost, kterou odkrývám jen před těmi, kterým bezmezně věřím. A mezi námi, „Václav Lebeda“ by fungovalo tak možná pro folk, do popu to prostě nesedí.

Na svých stránkách uvádíte jednu větu: „CHCI DĚLAT MAINSTREAM S UNDERGROUNDOVÝM NADHLEDEM“. Jaký je dle vás undergroundový nadhled?

Když to vezmu s tím zmiňovaným nadhledem, citoval bych Rytmuse „underground je v p— a ten je pre žebrákov“. Samozřejmě joke.

Lze vůbec tyto dva prvky spojovat? Není to pouze klišé?

Klidně, ať se to podle někoho nedá spojit, baví mě spíše ta provokace, příznivci undergroundu alespoň trochu vytočím tím, že si vůbec dovolím spojit „jejich milovaný, ultranekomerční underground“ s něčím „tak nechutným, zkorumpovaným a komerčním, jako je pop/mainstream“.

Popularitu vám přinesl song s názvem „V síti“, kdy jste spolupracoval s Xindlem X. Jak k tomu došlo? Jaké bylo pracovat s Ondrou Ládkem (Xindlem X). Plánujete spolu další singly?

Došlo k tomu díky mému producentovi Daliborovi Cidlinskému jr., který je Xindlovým kapelníkem. Nahráli jsme song V síti, v té době ještě v tzv.pseudoangličtině a bez názvu, a protože jsme chtěli zkusit, jak to bude znít v češtině, Dalibor oslovil Ondru Ládka, jemu se song zalíbil a udělal super text, s kterým jsem se zase ztotožnil já. Spolupracoval se mnou ještě na jednom songu z desky a tím asi spolupráce končí, nikdo by přece nechtěl dalšího pseudoXindla, originál je jen jeden.

5

Autorka: Helene Ngoc Anh Nguyen
Styling + haircut: Doan Duc

V polovině února začala nová Česko-Slovenská Superstar. Vy jste se ve Vašich začátcích také zúčastnil. Kolikrát jste v soutěži byl? Jaké pocity jste měl z komentářů poroty a z celé soutěže?

Prošel jsem si dvěma Superstar, v obou jsem se dostal do 40ky. No, byl jsem tam vlastně „na černo“, v té době jsem už byl pod agenturou, takže jsem se šel jen zviditelnit a pokusit se zaujmout potenciální fanoušky. Proto mě nějak kritika poroty nezraňovala.

Nyní se však karta obrátila a spolupracujete s televizí. Jak k tomu došlo? Natočil jste píseň Superstar a i když je lehce kontroverzní, televize vás oslovila. Jak přesně figuruje píseň v pořadu Česko-Slovenská Superstar?

Ano, bylo to nějak tak. Mluvil jsem o songu Superstar v rádiu a shodou okolností poslouchala jedna důležitá osoba z komerční televize a ozvala se. Singl Superstar by měl, dle mých informací, hrát v upoutávkách.

Napadne vás ještě nějaká věc, díky které jste na sebe opravdu pyšný?

6

Autorka: Helene Ngoc Anh Nguyen
Styling + haircut: Doan Duc

Na co jsem nejvíce pyšný, je změna, kterou jsem se svým životem asi před rokem udělal. Díky zkušenosti s kineziologií jsem začal být tak o 1000% více pozitivní a jsem si jist, že i díky tomu se začalo dařit.

Je něco, čeho by jste chtěl dosáhnout? Nějaký nesplněný sen?

Těch je! Mám pár dílčích, na kterých pracuju zrovna teď a jeden velký. Tím je hraní po všech koutech světa, poznávaní nových lidí, kultur, muziky, tradic…

Plánujete se živit hudbou? Nebo to berete jako krásný koníček?

Ano, plánuju a pomalu se mi to začíná dařit. Od 13ti to byl můj sen, který si plním.

Na co se můžeme těšit, co v nejbližší době chystáte?

Chystám další singl, bude album, rád bych se více věnoval hudební produkci a dělal i pro další interprety hudbu.

 

Mockrát děkuji za krásný a úsměvný rozhovor s Voxelem. Přejeme mu mnoho úspěchů v jeho kariéře.  

Zde si můžete poslechnout a zhlédnout Voxelové písně V síti a Superstar