Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Císař mistry milovaný i malovaný

Žil byl jednou jeden císař, a ten císař proslul více láskou k umění a probádávání nepoznaného než uměním v politice a panování ve své zemi, ačkoli jeho panství byla poměrně dalekosáhlá. Tím panovníkem nebyl nikdo jiný než Rudolf II. Habsburský, císař římský, král český, uherský a chorvatský; syn císaře Maxmiliána II. a Marie Španělské.  Na jeho sběratelské vášni je pozoruhodné, že nevěnoval pozornost shromažďování antikvit, ale kupoval i díla současného umění své doby. Je také známo, že zval do Prahy řadu umělců, kteří pro něj přímo zde pracovali. Jeho malíři, jako např. Hans von Aachen a Josef Heintz st., však byli i jeho agenty, kteří pro něj po Evropě umělecká díla kupovali. Císařskou sbírku, která se stala jednou z největších v Evropě, spravoval zlatník Jacopo Strada, který působil na tomto postu i u jeho otce Maxmiliána II., a malíře – miniaturistu Daniela Fröschla, o kterém se předpokládá, že byl také prvním autorem inventáře sbírek.

Ve 2. polovině 16. století dosáhla grafika díky zdokonaleným technikám mědirytu a leptu a díky několika významným umělcům skutečného vrcholu. Vystaveno bude 58 grafických listů a knih od nejvýznamnějších autorů tzv. rudolfínského okruhu, jako byli Hendrick Goltzius, Aegidius Sadeler, Lucas Kilian, Jan Muller a další, kteří mnohdy tvořili podle předloh tehdejších nejvýznamnějších umělců, jako byli Hans von Aachen, Bartolomeus Spranger, Roeland Savery či Adrian de Vries a jiných,“ uvádí oficiální text NG.

Jeho kunstkomora zrcadlila renesanční touhy po uměleckých dílech a lidské zvídavosti.  Rudolfovi se podařilo získat do svých služeb vynikající umělecké řemeslníky z Itálie, z Nizozemí nebo třeba z Německa. Střípky sbírky se však začaly z Prahy rozptylovat hned po Rudolfově smrti. Nejprve proběhly odvozy do Vídně, posléze odvozy a následné prodeje prostřednictvím dědiců a v 18. století na konec všeho josefínská dražba. Část jeho sbírky se stala součástí legendární švédské kořisti z třicetileté války, kterou zrealizoval z příkazu švédské královny Kristiny generál Königsmark.

Patříte-li k milovníkům renesančního umění nebo jste prostě jen zvědaví na díla, která si získala takovou pozornost a skryla v sobě kus historie, navštivte do 26. května Národní galerii. Čeká vás bohatá paleta nejrůznějších ochutnávek časů znovuzrození, lásky k antice a snad i zrodu kosmopolity.

19.12.2012 – 26.05.2013

Palác Kinských

Staroměstské náměstí 12, Praha

 

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts