bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

FebioFest už tento čtvrtek oslaví 20 let

Zahajovacími filmy budou snímky Kon-Tiki, Gambit a Renoir. Kon-Tiki je norský film režisérů Joachima Rǿnninga a Espena Sandberga. Vypráví o plavbě Thora Heyerdahla z Peru do Polynésie z roku 1947, kdy Heyerdahl přeplul Tichý oceán na svém vlastnoručně vyrobeném voru. Heyerdahl byl norský mořeplavec, dobrodruh a experimentální archeolog. Zajímal se především o výpravy předkolumbovských cestovatelů. Film byl nominován na Oscara. Druhým snímkem je komedie Gambit natočená Michaelem Hoffmanem podle scénáře bratrů Coenů. V hlavní roli se představí Colin Firth s Cameron Diaz. Životopisný snímek Renoir režiséra Gillese Bourdose vypráví o životě francouzského malíře Pierra-Augusta Renoira. Impresionista trpěl artritidou, která ho v závěru života upoutala na vozík.

Jako za starejch časů

zdroj: fabiofest.cz

FebioFest již tradičně přivítá několik významných osobností světového filmu. Tři osobnosti obdrží cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Jedním z nich je Jeremy Thomas, ten patří mezi nejúspěšnější producenty. Za svou čtyřicetiletou kariéru získal mnoho ocenění. Film z roku 1988 s názvem Poslední císař Bernarda Bertolucciho, na kterém se producentsky podílel, získal 9 Oscarů. Režisér Richard Lester se proslavil v 60. letech, kdy točil slavné snímky s Peterem Selleresem. Proslul také filmy Perný den a Pomoc!, které zachycují britskou legendu The Beatles. Posledním oceňovaným bude herec, režisér a scénárista Jerzy Stuhr, který natočil kultovní komedii Sexmise, jež je součástí festivalového programu. Za celoživotní dílo byl oceněn již v roce 2005 na festivalu v Benátkách. Dalšími hosty, kteří doplní trojlístek režisérů, budou rakouský režiér Ulrich Seidl, slovenská herečka Zdena Studenková a finský režisér Aku Louhimies.

Sekce Made In USA nabídne divákům například černou komedii o vysloužilých zabijácích Jako za starejch časů. V hlavních rolích uvidíte Al Pacina, Christophera Walkena a Alana Arkina. Zabijáci vzpomínají na staré dobré časy plné vražd, krádeží, žen a drog. Chtějí ještě jednou prožít velkou akci. Nakonec jednu příležitost získají. Film natočil režisér Fisher Stevens.

Na festivalu se představí také mexický herec Gael García Bernal, který se proslavil ve snímku Amores Perros – láska je kurva režiséra Gonzálese Iῆárritu. Bernala uvidíte v chilském filmu No. Děj se odehrává na konci patnáctiletého období vlády chilského diktátora Augusta Pinocheta. Připravuje se referendum, které má rozhodnout o pokračování jeho éry. Opozice si pro vytvoření propagandy najme reklamního poradce Reného Saavedru. Film byl oceněn na festivalu v Cannes a byl také nominován na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

No

zdroj: fabiofest.cz

Brad Pitt, Woody Allen a Greta Garbo v jednom filmu? O tom, že nic není nemožné, vás přesvědčí maďarský režisér Geőrgy Pálfi. Ten sestříhal milostné scény ze 450 filmů, aby vytvořil dílo mapující tisíc a jednu podobu lásky. Film s názvem Final cut – Dámy a pánové je na festivalu uveden v sekci Jiný břeh.
FebioFest potěší i hudební nadšence. Jako každý rok se i letos budou konat koncerty známých českých kapel v garážích kina CineStar na pražském Andělu. V týdnu od 15. do 22. 3. proběhne 26 koncertů. Mezi vystupujícími bude reggae kapela Švihadlo, folková formace Traband nebo zpěvačka Jana Lota.

 

FebioFest:

Vstupné: 89 Kč/ FebioFest Junior: 49 Kč

Více informací: www.febiofest.cz

14. – 22. 3. – Praha
25. – 27. 3. – České Budějovice
26. – 28. 3. – Liberec
27. – 29. 3. – Děčín
28. – 30. 3. – Jihlava
29. – 31. 3. – Plzeň
2. – 4. 4. – Hradec Králové
3. – 5. 4. – Pardubice
4. – 6. 4. – Karlovy Vary
5. – 7. 4. – Opava
8. – 10. 4. – Brno
9. – 11. 4. – Olomouc
10. – 12. 4. – Zlín