Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Hvězdy, tma a pan Andersen

Masarykova knihovna Vsetín nabízí neustále doplňující programy pro veřejnost. První dubnový pátek se tichem noční knihovny rozezní v druhém patře, tedy v oddělení dětské literatury, sytý hlas předčítající nejznámější pohádky. Jedná se totiž o celorepublikovou akci, do které se vsetínská knihovna zapojuje již tradičně. Podrobnosti o ní najdete přímo na webu www.nocsandersenem.cz a můžete si najít knihovnu, která je vašemu domovu nejblíže.

Samotný projekt Noc s Andersenem poprvé odstartoval v roce 2000 jako odhodlaný boj knihy s ostatními médii nabízejícími dětem zábavu. Cílem projektu bylo rozšířit mezi dětmi zájem o čtení, protože dnešní mládež a malé děti především ví o knížkách stále méně a méně. Přitom existuje docela jednoduchá cesta (jak tvrdí známý pražský psycholog dr. V. Mertin) – dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je veliké dobrodružství. Věhlas o prožité noci se šířil po koutech celé republiky také díky Klubu dětských knihoven SKIP. A právě jeho zásluhou se myšlenka hlasitého nočního předčítání lavinovitě rozvinula do mnoha knihoven, které v roce 2001 první společnou Nocí s Andersenem oslavily svátek dětské knihy. My se teď podíváme zpět do vsetínské knihovny, která je mému srdci a domovu ze všech účastnících se knihoven nejbližší.

deti z bullerbynu

Děti z Bullerbynu

Letos bude nocovat v centrální budově na Dolním náměstí přibližně 20 dětí a v dětské knihovně v sídlišti Luh pak očekáváme kolem deseti dětí. Vsetínské knihovnice a knihovníci si připravili pro malé nocležníky bohatý program, tentokrát v duchu tvorby ilustrátorky Heleny Zmatlíkové,“ sdělila nám Mgr. Kateřina Janošková, která se v knihovně stará o projekty komunitních či vzdělávacích aktivit, a zároveň je zástupkyní pro vztahy s veřejností. Hlavním tématem pohádkového ponocování se proto stanou Děti z Bullerbynu a Zakletá zvířátka. Na děti tak čeká zábava v podobě soutěží, převleků a samozřejmě samotného předčítání příběhů z knížek.

Pokud byste se o akcích v Masarykově veřejné knihovně chtěli dozvědět podrobnější zajímavosti, zamiřte na oficiální stránky www.mvk.cz. Tady se dozvíte nejen informace o pořádaných doprovodných programech, přednáškách nebo výpůjčních možnostech knihovny (jejíž novou součástí se na počátku roku stal komiksový K klub), ale také si můžete vybrat něco zajímavého k počtení dle vkusu jednotlivých knihovníků. Stačí v rubrice služby rozbalit záložku Čteme a doporučujeme.

A jelikož je tento článek pozvánkou pro děti, upozorníme na poslední kousek z momentálně doporučované sekce Knížku od Hervé Tulleta. „Není to knížka ledajaká, mít Knížku totiž znamená umět kouzlit. Knížku to naučil autor Hervé Tullet a Knížka to naučí vás. Na každé stránce vám řekne, co máte udělat. A když ji poslechnete, začnou se dít věci… Jak kouzlení s Knížkou vypadá? Všechno začíná jedním žlutým puntíkem… a než se nadějete, ocitnete se v puntíkovém reji. Knížka vás však povede tak, abyste je všechny uhlídali. Někde bude stačit zatřást, jinde poklepat nebo fouknout… Kouzla jsou jednoduchá. Knížka přirozeně rozvíjí pozornost, orientaci na ploše, číselné představy a zrakové vnímání předškolních dětí, připravuje pro čtení a psaní, ale rozhýbá, potěší a rozesměje i dospělé,“doporučuje Věra Pelcová.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts