Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Nepravděpodobná pouť Harolda Frye

Rachel Joyceová je britskou autorkou rozhlasových her pro stanici BBC Radio 4, pro kterou napsala již přes 20 her. Nepravděpodobná pouť Harolda Fraye vznikla původně jako další rozhlasová hra, v níž se Rachel snažila vyrovnat se smrtí svého otce. Po kladném přijetí se ji rozhodla sepsat na papír a ukázat ji celému světu.

Příběh začíná obyčejným dnem nelišícím se od dnů předchozích, ale přesto je dnem naprosto výjimečným. Harold obdrží dopis od své staré přítelkyně Queene, kterou neviděl 20 let. Sděluje mu, že umírá na rakovinu a tímto se s ním loučí. Harold je rozhodnut odeslat odpověď hned ten den. Stále se nijak nemůže přinutit poslat strohou odpověď. Prochází se od schránky ke schránce, při této procházce se zastaví na pumpě, kde se mu svěří prodavačka, že svou vírou zachránila tetu od smrti. V tomto momentě je Harold rozhodnut, že ji svou vírou zachrání a vydá se na pouť dlouhou 600 mil.

 Nikoho nesoudil, ačkoli jak dny ubíhaly a hodiny a místa začaly splývat, nedokázal si vybavit, jestli kontrolor chodil bos, anebo mu na rameni seděl papoušek. Už na tom nezáleželo. Zjistil, že lidská bezvýznamnost ho naplňuje údivem a něhou a také pocitem osamění. Svět sestával z lidí kladoucích jednu nohu před druhou; a život se mohl zdát všední jednoduše proto, že ti, kteří ho prožívali, už tak činili dlouho. Harold už nedokázal projít kolem cizího člověka bez toho, aby si uvědomil, že všichni jsou stejní, a každý je zároveň jedinečný a to je základní lidská potíž. Kráčel s takovou jistotou, jako by celý život čekal, až vstane z křesla a vyrazí.

joyce

Rachel Joyce, zdroj: http://www.racheljoycebooks.com/

Děj je jednoduchý a prostý, ale přesto v něm naleznete kouzlo, jež v jiných knihách neobjevíte – odvahu a snahu bojovat s nemocí, jakou je rakovina, způsobem dosti nepravděpodobným pro 65 letého důchodce. Harold nezachraňuje jenom Queene, ale také sám sebe. Putováním, na němž poznává spoustu lidí a jejich životní příběhy, si uvědomí svůj vlastní život. Promítá si svou celou minulost, své chyby, smutné momenty, ale také úsměvné zážitky se svou rodinou. Uvědomuje si cenu života, který prožil ve stínu jiných, nezajímajících se o ostatní.

Styl psaní je velice jednoduchý, nemusíte u něj nijak přemýšlet, ale přesto vás chytne za srdce. Autorka vytvořila krásnou práci s životním příběhem obyčejného a dá se říci i nudného člověka, který jednoho dne udělá něco bláznivého, něco tak nepravděpodobného, co změní život nejenom jeho, ale i lidí kolem něho. Je to kniha krásně humorně zobrazující opravdový život, takový, jaký doopravdy je. Nikdo není dokonalý, ani hrdina sám.

Po přečtení knihy vím, že je jen málo dobrodružství, která mě chytla tak za srdce jako právě příběh Harolda. Je to přímo kniha, u které se člověk uvolní, zasní a zafandí stařičkému hrdinovi, který se přes vše nepříznivé nenechá odradit.

 

Název Knihy: Nepravděpodobná pouť Harolda Frye

Nakladatelství: Knižní klub

Autor: Rachel Joyce

Rok vydání: 2012