bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Teatr Novogo Fronta oslaví 20 let unikátním projektem s izraelským Clipa Theater

,,Projektem The Other se po dvaceti letech mého působení v Praze a Dimitriho působení v Izraeli znovu setkáváme,” říká režisérka Teatr Novogo Fronta Irina Andreeva a dodává: ,,Náš divadelní jazyk je stále velmi podobný, jak já a Dimitry, tak režisérka projektu The Other Idit Herman pracujeme nonverbálně, pohybově a vizuálně.

Dmitry Tyulpanov se s Irinou Andreevou setkal v Petrohradě a oba se pohybovali ve stejném uměleckém prostředí. Po úspěchu představení Češuja se jejich cesty rozešly a oba umělci založili vlastní soubory. V případě Dmitryho Tyulpanova se jednalo o Clipa Theater, který založil s tanečnicí a režisérkou Idit Herman a momentálně sídlí v izraelském Tel Avivu. Za léta své existence si Clipa vytvořila vlastní, nezaměnitelný a celistvý divadelní jazyk a poetiku, jež je stavěna na silné vizualitě, která prostupuje každou součástí jejich představení – od kostýmů, kulis až po hudební stránku.

Projekt The Other vznikal na podzim 2012 při návštěvě Irina Andreevy v Tel Avivu za atmosféry týdenního vyostřeného konfliktu mezi izraelskou vládou a hnutím Hamás. Téměř symbolicky se Irina, Idit a Dmitry setkali v den prvního raketového náletu na Tel Aviv a nad projektem si podali ruce 21. listopadu 2012, v den, kdy bylo zároveň podepsáno příměří.

Představení bude výstupem společné divadelní spolupráce mezi dvěma významnými soubory ve svém oboru. Hlavním tématem projektu The Other, který formálně slibuje být brutální groteskou, má být nenávist a její vznik jak u jednotlivého člověka, tak ve společnosti obecně.

Dalším z výstupů projektu bude rovněž dvoudenní workshop s tvůrčím týmem, který proběhne 9. a 10. března 2013 v berlínském Theaterhaus Mitte, čeští zájemci se na něj mohou hlásit do 4. března 2013 na emailu info@tnf.cz.

Světová premiéra představení The Other se uskuteční v Praze v Teatro NoD (Dlouhá 33, Praha 1) 28. a 29. dubna 2013. Česká reríza proběhne 1.5. v jihlavském centru DIOD a izraelská premiéra v srpnu 2013 v telavivském Clipa Centre for Conterporary Art.