Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Temná hudba opět oblehne hrad Bolków

Vedle německého Wave Gotik Treffen patří Castle Party jistě mezi nejznámější a nejnavštěvovanější festivaly nejen gotické subkultury. Všesměs slavných jmen tohoto a jemu podobných stylů, jako i atmosféra polského hradu Bolków ze 16. století, provázejí jeden z nejzajímavějších festivalů ve střední Evropě, od začátků až do konce. Na hrad se už od roku 1994 sjíždějí milovníci temných tónů, tvrdší hudby a pro mnohé netypického oblečení. I když původně festival začal na necelých tří stech lidech, tak dnes se hosté této neklasické párty počítají na desetitisíce.

E. Peterková – Castle Party: přehlídka extravagance, 2012

A letos tomu nebude jinak. Opět se ve dnech 11.-14. července hradby polského Bolkówa zaplní milovníky darkwave, electro, industriální a podobné hudby. Tento nezávislý festival „temné hudby“, jak sám sebe prezentuje, patří mezi největší festivaly tohoto druhu v Evropě, každoročně zde láká davy příznivců a fanoušků těchto stylů, ale zároveň i zvědavých lidí, a pak hlavně nespočet médií, které si takovou událost samozřejmě nemohou nechat ujít. A není se čemu divit, když procházíte festivalovou cestou na hrad, tak vás obklopí různost outfitů sršících lesklými materiály, obrovskými krinolínami, nastajlovanými vlasy a extravagancí všeho druhu. Nicméně to nejdůležitější, co táhne tyto lidi do bran Bolkówa, není fashion show, i když se to může zprvu zdát, ale hlavně hudba.

Minulý ročník jsme zde mohli spatřit legendární kapelu gothic rocku, deathrocku a post-punku – Alien Sex Fiend.

Tahle partička, které se připisují žánry jako gothic rock, deathrock, post-punk a všelicos dalšího, vznikla roku 1982 ve známém londýnském clubu Batcave, srdci tehdejší gotické subkultury. Atmosféra kolem zpěváka Nika Fienda, jako i hudba plná temných tónu, industriálu a maniakálních vokálu, udělala z Alienů kazatele tohoto žánru.

E. Peterková – Castle Party: přehlídka extravagance, 2012

Kromě nich hrad Bolków navštívili elektroničtí bouřliváci Combichrist, němečtí Blutengel nebo industriálně neofolkový počin Ordo Rosarius Equilibrio. Ani letošní ročník nebude ochuzen o známá jména.

Hlavním potvrzeným headlinerem se letos stala švýcarsko-finská formace Lacrimosa. O této kapele na LaCultuře padlo už několik zmínek, poslední ze září minulého roku, kdy jsme přinesli report z unikátního takřka tříhodinového koncertu. Tato dvojice, mezi jejíž hlavní aktéry patří Tilo Wolff a Anne Nurmi a která má v logu pláčícího klauna, je na výsluní darkvawe hudby už přes dvacet let a stala se jednou z nejznámějších kapel tohoto stylu. Tilo Wolff byl zkrátka ve správnou dobu na správném místě a hlavně se správným nápadem. Nicméně festival Castle Party bude jejich premiérou.

Další známou věcí bude EBM a industrial kapela VNV Nation, kterou tvoří Ronan Harris and Mark Jackson. Na svém kontě mají už kolem osmi alb. To poslední, poměrně melodické, bylo vydáno v roce 2011 a nese název Automatic. S tímto kouskem se dokonce dostali mezi první příčky německých hitparád, nejen těch alternativních.

Další známou „celebritou“ se stane partička Corvus Corax, což latinsky znamená krkavec velký. Tato skupina zaujme jak svým zjevem, tak hlavně nástroji, na které hraje. Jejich styl se totiž charakterizuje jako neo-mediavel a nutno říci, že mu dostávají se vším všudy.

Norsko bude zastoupeno v podobě kapely Icon of Coil nebo Zeromancer, což jsou další elektronické věci na účtu Castle party.

cp_2013_poster (1)I česká scéna zde nebude ochuzena, naopak. Na Castle party se znovu ukáže asi nejznámější česká gothic rocková kapela XIII. Století. Tato skupina, jejímž lídrem je Petr Štěpán, autor známé Vampýrské bible a bývalý pankáč, se zapsal do povědomí mnoha, nejen českých, vyznavačů této hudby. Velké úspěchy slavila kapela právě v Polsku. Petr Štěpán je poměrně zajímavá osoba české undergroundové scény. Před XIII. Stoletím, jsme ho mohli vidět v punkové kapele Hrdinové nové fronty a nalijme si čistého vína, miláčci bývalého režimu to zrovna nebyli. Právě naopak, což ovšem vysloužilo kapele nespočet fanoušků a kapela se stala takřka kazatelskou záležitostí. Po HNF  na scénu přichází právě XIII. Století, kde se objevují texty s temnou tématikou, které si postupně získávají své příznivce.

Kromě těchto skupin se ještě objeví holandská zpěvačka Anneke Van Giersbergen, další elektronický projekt tentokráte z područí Daniela Gravese – Aesthetic Perfection či The Beauty of Gemina a mnoho dalších.

V brzkých týdnech a měsících by se měl na oficiálních stránkách Castle party objevit konkrétní rozpis kapel a lineupů. My vám jej samozřejmě přineseme a zároveň představíme další umělce, kteří se na této nekonvenční párty ukáží.

Lístky stojí v předprodeji 230 zlotých na všechny dny. Na místě pak 250 zlotých. Jednodenní vstupné je na částce 150 zlotých.

Podívejte se na naše fotoreportáže z minulých ročníků

Fotoreportáž z roku 2011

nebo

Fotoreportáž z roku 2012

 

 

 

Eva Peterková

Eva Peterková

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook