Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Brány do Jurského parku znovu otevřeny

jurassic-park-large-picture

zdroj: cinemart.cz

Jurský park se stal po právu jedním z milníků kinematografie. Určitě ne klasicky schematickou zápletkou, kdy se malá skupina ocitne na určitém místě (les, jezero, budova – dosaďte cokoli), kde se něco pokazí a musejí bojovat o holý život. To, čím Jurský park v roce 1993 ohromil svět, byly zejména revoluční efekty, chytře kombinující animatronické loutky a počítačem vytvořená pravěká monstra. Nejen majestátní Tyrannosaurus v polozničené budově s padajícím nápisem „Když dinosauři vládli Zemi“ na konci snímku si vyřval tři Oscary a 950 miliónů dolarů. Snímek o druhohorní zoo se stal nejvýdělečnějším filmem historie, než mu prvenství o 4 roky později uzmul Cameronův Titanic.

Film podle románu již zesnulého amerického spisovatele Michaela Crichtona si vzal na starost kultovní režisér Steven Spielberg, který ve stejném roce natáčel Schindlerův seznam. Spielberg začal s Crichtonem jednat o zfilmování ještě před vydáním samotné knihy, o práva se zajímalo několik studií a režisérů v čele s Timem Burtonem, nakonec je však získalo filmové studio Universal, které chtělo za kamerou právě Stevena Spielberga. Před ní se postavili ostřílení hollywoodští herci Sam Neill, Jeff Goldblum a Laura Dern. Na animatronických dinosaurech se podílel legendární Stan Winston, který stojí za maskami vetřelce, terminátora nebo predátora ze stejnojmenných snímků. Unikátní počítačovými efekty udělalo proslulé studio ILM, založené autorem Hvězdných válek Georgem Lucasem. Rozpočet se vyšplhal na z dnešního pohledu směšných 63 miliónů dolarů.

jurassic-park-image-4

zdroj: cinemart.cz

Příběh filmové verze však vychází z knihy jen volně, některé scény z první knihy se objevily až v pozdějším pokračování (útok drobných Procompsognathů na malou holčičku v úvodu Ztraceného světa). Podobně laxně byli zpracováni i samotní antagonisté – dinosauři. Přestože měl Spielberg při filmování po ruce paleontology, stal se Jurský park terčem odborné veřejnosti za ztvárnění některých zvířat. Velociraptor, jeden z nejoblíběnějších ještěřích protagonistů, byl ve skutečnosti třikrát menší opeřený asijský dravec, který neoplýval filmem propagovanou inteligencí a u jedovatého Dilophosaura, který zaútočí na Dennise Nedryho ve scéně, kdy ukradne embrya, nebyl nikdy nalezen kožní límec, ani orgán dovolující lovit kořist podobně jako plivající kobry. Omluvou tak může být fakt, že v tehdejší době byly poznatky zastaralé nebo jde jen o dramatizující efekt na diváka. Gigantický úspěch Jurského parku probudil masový zájem o vyhynulé ještěry i vytřískat z nové značky další peníze.

TLWraptor

zdroj: cinemart.cz

V roce 1997 se tak do kin dostává pokračování Ztracený svět: Jurský park. Režie se sice ujal opět Spielberg, nicméně diváci vytušili, že se o nic převratného jednat nebude a film utržil o 300 miliónů dolarů méně. Ztracený svět nabídl  velkolepější vylepšení scén z jedničky – místo jednoho Tyrannosaura tu byli hned tři, místo auta se ze srázu shazoval přívěs a ke konci se T-rex godzillovsky procházel po San Diegu. Vlastně šlo o slušný dobrodružný film, kde se vrací Jeff Goldblum a objevují se budoucí hvězdy Vince Vaugh a Julianne Moore. Díky nízkému rozpočtu 73 milionů šlo opět o pořádný komerční úspěch, v roce 2001 tak přichází třetí pokračování Jurský Park 3. Režijní otěže předal Spielberg méně známému Joe Johnostonovi (Jumanji, Captain America), který již usiloval o natáčení Ztraceného světa. Ten se snažil Jurský park zmodernizovat, přidal nového hladového ještěra Spinosaura, který zakroutil krkem i slavnému T-rexovi, provedl novou fasádu Velociraptorům, třetí díl je ale znovu jen dobrodružná honička lidí s ještěry. Komerčně i kriticky dopadl nejhůře i přes návrat hrdinů z prvního dílu – Sama Neilla a Laury Dern.

Dinosauří lavina, kterou spustil Jurský park, sebou nesla i další snímky, které se snažily vydělat na vyhynulých druzích. Vzpomenout v negativním smyslu lze třídílnou béčkovou sérii Carnosaur (1993, 1995, 1996), Raptor (2001), Raptor Island (2004), v tom lepším světle se prezentují animovaný Dinosaurus (2000), televizní série Terra Nova (2011) a found footage film Dinosaur Project (2012). Snad kromě zmiňovaného animovaného filmu pro děti od Disneyho se žádný film nesetkal s větším úspěchem.

20120807190730!Spinosaurus_vs._T-Rex

zdroj: cinemart.cz

Na lepší časy se snad blýská až s dalším pokračováním Jurského parku, který se konečně začal natáčet. Celý projekt se potýkal s řadou problémů. I přes pouze střídmý úspěch (v porovnání s předchozími díly) trojky, se o čtvrtém dílu začalo spekulovat hned po premiéře. Začal se psát scénář a film měl být hotový v roce 2005. Jenže se neobjevovaly žádné pořádné informace, scénář se několikrát přepisoval, až byl projekt pohřben. V roce 2009 dostali nabídku producenti Frank Marshall a Kathleen Kennedy k vytvoření čtvrtého Jurského parku. Ti nejprve odmítli, za podpory Stevena Spieleberga a scénaristů Ricka Jaffay a Amandy Silver (výtečný scénář k Zrození planety opic) se Marshall v roce 2012 oficiálně ujímá produkce a defintivně se potvrzuje vznik Jurského parku 4. Podle posledních zpráv se režie ujme nováček Colin Trevvorow, vrátit by se mělo téměř celé obsazení prvního dílu a první klapka padne v LA a na Havaji.

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts