Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Nejoblíbenější kniha mezi ženami – to je Padesát odstínů temnoty

S Anou a Christianem jsme se rozloučili v okamžiku jejich zatím největší hádky. Ana se rozhodla poskytnout Christianovi to, na co byl od svých „sub“ zvyklý – naprosto se mu podřídila a chtěla vyzkoušet bolest, kterou by ji způsobil. Právě tu ale nakonec nezvládla a od Christiana s křikem utekla. Ale neuběhl ani týden a Christian se v Anině životě objevil znovu.

Co do obsahu je druhý díl mnohem propracovanější. Veškerý děj se netočí jen kolem sexu Any a Christiana. Samozřejmě je to erotický román, tedy většina knihy je stejně věnována postelovým scénám, ale objevuje se zde i mnoho nových zápletek. Seznamujeme se s novými postavami, které ovlivňují život obou hlavních hrdinů. Ať už je to Anin šéf, který, jak se zdá, nemá zájem jen o budoucnost Aniny kariéry, nebo bývalá Christianova „sub“, která přináší do knihy lehký nádech nebezpečí.

Čtenářky, které na prvním dílu milovaly hlavně nedostupnost Christianových citů, budou možná lehce zklamané. Ačkoli název

„Padesát odstínů temnoty“ by mohl evokovat větší citovou uzavřenost či ještě drsnější (pokud to vůbec jde) stránku Christianova života, je to právě naopak. Christian se postupem času stává mnohem přístupnějším a tu „temnotu“ pomalu opouští. Také do „herny“ se Ana s Christianem za téměř celou knihu nepodívá. Nebudu samozřejmě prozrazovat, proč to tak je, to už si musíte přečíst sami.

V prvním dílu vsadila autorka EL James na znuděnost a stereotyp manželek, které s nadšením přivítaly roli Any, ve které si samy sebe představovaly. Druhý díl, který by se nesl ve stejném duchu, by už pravděpodobně tolik neoslovil, přeci jen i ten nejerotičtější prvek se časem „obnosí“. A tak EL James Padesát odstínů temnoty chytře koncipovala jako lehce červenou knihovnu. Příběh se stává romantičtějším, zamilovanějším a reálnějším. Celý děj dostává nový směr a vyvíjí se.

Jak jsem psala ve své recenzi na první díl Padesát odstínů šedi, vadily mi Aniny výrazy, její přenaivní chování a žádný pořádný vlastní názor. Jakoby mě EL James v mých stížnostech vyslyšela, protože v druhém díle se Anina osobnost stává silnější. Konečně si dokáže „dupnout“, když jí něco vadí, dokáže říct, co si skutečně myslí. Naivitu u ní můžeme vidět pořád, ale už to není v takové míře, ve které by mě to iritovalo.

Druhý díl mě zaujal více než ten první, protože jsem v něm našla vyvíjející se děj, zápletky a reálnější situace. Sice stále nemohu říct, že by pro mě tato kniha byla nějak výraznější svou literární hodnotou, rozhodně jsem se ale při jejím čtení nenudila a nenutila se k jejímu dočtení, jako tomu bylo v případě prvního dílu. Upřímně jsem zvědavá na závěr celé trilogie, jen se obávám toho, že z „lehce červené knihovny“ se stane „echt červená knihovna“, kterou se vyznačuje například Rosamunde Pilcher. Nezbývá mi, než doufat, že ne.

 

Název: Fifty Shades Darker (Padesát odstínů temnoty)

Žánr: román

Autor: EL James

Vydal: XYZ

Počet stran: 656

ISBN: 9788073887544

Doporučená cena: 449 Kč