Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Neslaný, nemastný Jack „obrobijec“

Jack-The-Giant-Slayer2

zdroj: warnerbros.cz

Na úvod je třeba napsat, že sami tvůrci se netajili důvodem posunutí premiéry – tím byly zejména obavy z neschopnosti filmu konkurovat takovým blockbusterům, jako byl Temný rytíř, Prometheus, nebo v závěru roku Hobit: Neočekávaná cesta. K poslednímu jmenovanému je snímek Jack a obři poněkud odvážně přirovnáván, nicméně od režiséra filmů Valkýra či X-Men diváci právem očekávají podařenou filmovou podívanou.

Podle starých legend obří stonek z kouzelných fazolí vede až do země obrů, kteří plenili lidská území. Zápletka filmu vypráví o mladém farmáři Jackovi, jemuž jsou mnichem svěřeny fazole uloupené lstivým Roderickem (ten by se rád zmocnil celé země právě s pomocí obrů), a o Isabelle, princezně toužící zažít dobrodružství mimo dohled starostlivého krále, což se jí nakonec v podobě únosu obry splní. Vše se děje pod dohledem statečného vůdce královské gardy Elmonta.

Jack-The-Giant-Slayer-3

zdroj: warnerbros.cz

Samotný děj je poměrně předvídatelný, navíc pohádka o Jackovi byla mnohokrát zpracována, tento fakt by tedy nebyl ničím směrodatným, přihlédneme-li i k tomu, že jde o rodinné fantasy založené na trikových efektech. Nicméně právě ony triky jsou spíše průměrné, takže si v kině někdy připadáte, jako když hrajete akční počítačovou hru, ačkoliv tvůrci slibovali nové technologie napomáhající autentickému vyobrazení obrů. Na druhou stranu, pokud lze něco z vizuální stránky vyzdvihnout, je to kamera blížící se klasice novodobého fantasy žánru (Pán Prstenů aj.), vrcholem je pak bitva mezi lidmi a obry, ta však bohužel zahrnuje jen velmi krátký úsek v závěru příběhu.

Co se týče hereckých výkonů, film opět poněkud zaostává za očekáváním. Roli naivního snílka Jacka se Nicholasovi Houltovi podařilo ztvárnit důvěryhodně, ale na odkrytí jeho hereckého potenciálu si budeme muset ještě počkat. Jeho dámský protějšek v podání Eleanor Tomlinson v divákovi zřejmě nezanechá hlubší stopy (otázkou je, zda za to může pouze role klasické „rebelské“ princezny), z hlavních rolí nezklamal snad jedině Ewan McGregor a Stanley Tucci, kteří na rozdíl od zbytku herců zbytečně nepřehrávali a jejich vtipné hlášky jim lze i věřit.

Jack-the-giant-slayer-1

zdroj: warnerbros.cz

Jestliže si chcete v kině pouze odpočinout u nenáročné, tématicky jednoduché pohádky, odpoledne ve společnosti fazolí a obrů nemusí být tou nejhorší variantou. Pokud jste se však těšili na velkolepý snímek a máte v čerstvé paměti epická, po vizuální stránce naprosto jedinečná dobrodružná fantasy typu Hobit nebo Pí a jeho život, budete zklamáni. I když je totiž inspirace uvedenými filmy více než patrná, známé jméno režiséra a hvězdný Ewan McGregor 114 minut stopáže zkrátka neutáhnou.

Jack a obři
Jack the Giant Slayer
V kinech: od 4 . 4. 2013
Země: USA
Stopáž: 114 min.
Režie: Bryan Singer
Hrají: Nicholas Hoult, Eleanor Tomlinson, Ewan McGregor, Stanley Tucci, Ian McShane