bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Pětinásobný držitel Grammy Randy Brecker zahraje v Kostelci

O virtuózním americkém trumpetistovi a skladateli Randy Breckerovi se traduje, že jednoho dne vzal knihu Kdo je kdo v jazzu, blues, soulu, popu a rocku a postupně si se všemi muzikanty zahrál.

S bratrem, saxofonistou Michaelem Breckerem, považovaným za nástupce Johna Coltranea, vedli společně hvězdné kapely Dreams a The Brecker Brothers, s nimiž přivedli na svět nejinovativnější a nejvlivnější jazzrockové fúze hudební historie. S tím měl Randy Brecker dost zkušeností: s varhaníkem Al Kooperem v roce 1967 zakládal legendární kapelu Blood, Sweat & Tears.
The Brecker Brothers vydali mnoho špičkových alb, z nichž nejpopulárnější bylo Heavy Metal Be-bop z roku 1978 s velehitem „East River“.

Pak se odmlčeli a když se po dekádě vrátili, tak v plné parádě: za elektro-progresivní jazzové album Out Of The Loop získali Grammy a rozjeli se na turné po Číně. Poslední společné: Michael v roce 2007 totiž podlehl leukémii.

Na Breckerovo trumpetové umění (to samé dokáže na křídlovku) s výrazně osobitým melodickým stylem stáli fronty: Art Blakey, Charles Mingus, Clark Terry, Horace Silver, Billy Cobham, Jaco Pastorius se skupinou Word of Mouth, Larry Coryell s nímž řídil fantastickou kapelu The Eleventh House a nepočítaně dalších.

Brecker ale nepatřil pouze jazzmanům, jako vyhledávaný studiový hráč zdobil nahrávky Lou Reeda, Dire Straits, Bruce Springsteena, Jamese Taylora, B.B.Kinga, Joni Mitchell, a když Paul Simon natáčel v roce 1987 přelomové album Graceland, nemohl u toho famózní trumpetista chybět, stejně tak na bezpočtu turné jak s výše jmenovanými, tak třeba i s Johnem Lennonem a Yoko Ono nebo Allman Brothers Band.

Brecker neměl nikdy v úmyslu trhat rekordy, nebral úplně každou práci a traduje se o něm, kolik známých osobností odmítl. Na druhou stranu dokázal překvapit: rockové kapely Aerosmith a Blue Öyster Cult se spoluprací s ním navíc chlubily. A zlé jazyky tvrdí, že tři vyprodané londýnské koncerty Erica Claptona v roce 1989 jdou prý také hodně na vrub v mistrovské formě se nacházejícího Breckera.

Na otázku, co ho vede k takovému žánrovému rozstřelu – od jazzu k tvrdému rocku, latině a popmusic – a neposednosti – jeden víkend vystupoval v newyorské Carnegie Hall a další v Japonsku – Brecker jednou odpověděl: „Hudba je můj život. Miluju ji víc než svou manželku.

S tou první – brazilskou klavíristkou Eliane Elias – upřel pozornost na brazilskou hudbu a world music. Za výbušné, elektronikou poznamenané album Into the Sun, natočené s Davidem Sanbornem, zpěvačkou Maucha Adnet a jihoafrickým basistou Bakithi Kumalo ( znali se od Graceland Paula Simona) obdržel v roce 1998 Randy Brecker Grammy za nejlepšího jazzového trumpetistu. O pět let později ho čekala další: za desku 34. N Lex s „dechovou sekcí snů“ – David Sanborn, Michael Brecker, Fred Wesley a Ronnie Cuber.

Poprvé na něm představil svou novou mladou manželku, italskou saxofonistku Ada Rovatti, která mu dnes prý zvukem nástroje nahrazuje Michaela.

Kariéra Randy Breckera pokračovala: natáčel v Japonsku, Polsku, s Miroslavem Vitoušem nebo Mikem Sternem a hostoval v celé řadě projektů.

I v sedmašedesáti letech neztrácí elán ani renomé a nadále patří ke klíčovým světovým trumpetistům.

Na Rabštejně ho doprovodí věhlasné prešovské jazzové AMC Trio :
Peter Adamkovič ( klavír),
Martin Marinčák ( kontrabas),
Stano Cvanciger (bicí).

Od roku 2007 AMC Trio spolupracuje se švédským kytaristou, bývalým členom kvarteta Oscara Petersona, Ulfem Wakeniusem, se kterým nahrálo dvě desky: Soul Of The Mountain (2008) a Waiting For A Wolf (2011). A pokud si vloni AMC Trio pro své sólové koncerty vybral Randy Brecker, neznamená to nic jiného, než že tahle slovenská kapela představuje skutečnou extratřídu.
Předkapela: Online Session z Hradce Králové

Současně probíhá na Rabštejně tematická výstava fotografií jednoho z nejlepších „hudebních fotografů“ Patricka Marka.
Vstupné 390,-
Sdružený Klub Rabštejn
Palackého náměstí 36
Kostelec nad Orlicí